Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski , Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Zbita szybka smartfona nie będzie problemem - sama się naprawi

06.04.2017 13:26

Aktualnie trwają zaawansowane prace nad samoregenerującymi się tworzywami, które będą mogły zastąpić szklaną osłonę ekranów stosowanych w smartfonach.

Zbita szybka smartfona nie będzie problemem - sama się naprawi fot. WANG LABS

Już wkrótce nie będziemy musieli tak bardzo się zamartwiać, jeśli upuścimy naszego smartfona. Dzięki specjalnemu tworzywu, które może w przyszłości zastąpić obecnie stosowane rozwiązania jak "Gorilla Glass" i inne, zarysowanie ekranu lub jego pęknięcie samoczynnie zostanie naprawione.

Ten "kosmiczny" materiał jest wynikiem połączenia rozciągliwego polimeru z solą jonową. Dzięki specjalnym wiązaniom po zarysowaniu lub utworzeniu pęknięcia na takim materiale, zostanie on zregenerowany w przeciągu 24 godzin.

Powrót do pierwotnej formy przypomina nieco gojenie się ludzkiej skóry, co jest o tyle trafnym spostrzeżeniem, że inspiracją do stworzenia tego materiału był Wolverine - mutant z X-Men, który posiada nadnaturalne zdolności samoregeneracji tkanek.

Początkowo samoregenerujący się materiał był tworzony z myślą o bateriach litowo-jonowych. W razie gdyby doszło do uszkodzenia, mogłyby same się naprawić. Udoskonalona forma tego materiału może być jednak wykorzystana jako ekran chroniący wyświetlacz w smartfonie.

Prace nad tym materiałem wymagają jeszcze trochę czasu. Pierwsze urządzenia, które będą go wykorzystywać, mogą pojawić się na rynku już za 2-3 lata.

Zagłosuj

Zdarzyło Ci się zbić szybkę w smartfonie?

RadioZet.pl/sciencedaily/AM

Oceń