Ziemniaki na Księżycu - Chińczycy przeprowadzą eksperyment

27.06.2017 11:20

Intensywne przygotowania Chin do pierwszego lotu załogowego na Księżyc i Marsa dostarczają ciekawych informacji na temat planowanych projektów.

Ziemniaki na Księżycu - Chińczycy przeprowadzą eksperyment fot. pexels

Na konferencji Global Space Exploration, która odbyła się w Pekinie, Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna przedstawiła dość niezwykły projekt, nad którym obecnie pracuje.

W ramach programu Change 4, Chiny dostarczą na powierzchnię Księżyca lądownik, w którym znajdą się odpowiednio przygotowane sadzonki ziemniaków i jaja jedwabników. Jedwabniki zapewnią odpowiednią ilość dwutlenku węgla, a rośliny życiodajny tlen, co pozwoli na stworzenie pozytywnego ekosystemu.

W specjalnej kapsule o wymiarach 16 na 18 centymetrów powstaną więc, w teorii, odpowiednie warunki z ciśnieniem, oświetleniem i wodą, co pozwoli na zakwitnięcie ziemniaków.

Na poniższym materiale możecie zobaczyć symulowane warunki tego eksperymentu, w którym wykorzystano glebę z pustyni w Peru.

Jeśli eksperyment się powiedzie, to przyszli kolonizatorzy obcych planet będą mieli znacznie ułatwione zadanie, jeśli chodzi o wytwarzanie pożywienia. Ziemniaki są bardzo pożywnym warzywem, które zawiera dużą wartość kaloryczną, w stosunku do ilości gruntu, na jakim są uprawiane. Wizja hodowli ziemniaków znana z filmu "Marsjanin" z Mattem Damonem, może być więc bardzo realną rzeczą dla naszego przetrwania na obcej planecie.

Musimy przyznać, że żyjemy w bardzo ciekawych czasach - być może nawet za naszego życia uda nam się skolonizować inne planety. Według Elona Muska przeprowadzka na Marsa mogłaby się odbyć już za 10 lat, a inni z kolei, mając na uwadze zabezpieczenie swoich ulubionych trunków, myślą, jak stworzyć piwo... na Księżycu.

RadioZet.pl/AM

Oceń