iPhone ma już 10 lat

30.06.2017 12:30

Dokładnie 29 czerwca 2007 roku na rynku zadebiutowała pierwsza wersja telefonu Apple, który zmienił rynek na zawsze.

iPhone ma już 10 lat fot. Apple

10-lecie iPhone'a

Kiedy pod koniec czerwca 2007 roku na rynek trafił iPhone, raczej nikt nie spodziewał się, że spowoduje tak duże zmiany na rynku urządzeń mobilnych.

Ogłaszając iPhone'a Steve Jobs na konferencji Apple opisywał go jako trzy rewolucyjne produkty zawarte w jednym urządzeniu - panoramiczny iPod z dotykowym ekranem, rewolucyjny telefon komórkowy i zupełnie nowa jakość urządzenia do komunikacji internetowej. I faktycznie - iPhone w pełni spełniał rolę tych trzech urządzeń, co w tamtych czasach robiło spore wrażenie.

Zagłosuj

Którego iPhone'a posiadałeś jako pierwszego?

Specyfikacja pierwszego iPhone'a

iPhone pierwszej generacji mógł się pochwalić solidnymi parametrami w porównaniu do innych urządzeń, znajdujących się wtedy na rynku. 3,5 calowy, dotykowy ekran o rozdzielczości 480 na 240 pikseli pozwalał na komfortowe oglądanie multimediów, granie, a także czytanie wiadomości tekstowych. 128 MB pamięci operacyjnej jak na urządzenie mobilne robiło wrażenie - ówcześnie wydane konsole do gier posiadały 512 MB RAM-u, a w komputerach zwykle posiadaliśmy ok. 1 GB pamięci.

2-megapikselowa tylnia kamera (iPhone nie posiadał przedniej kamery aż do iPhone'a 4), wprawdzie nie była najlepszym rozwiązaniem dostępnym na rynku, lecz duży i czytelny ekran pozwalał na większe wykorzystanie jej możliwości.

original-iphone-2g-2007

Urządzenie oczywiście nie było doskonałe, lecz większość problemów wieku dziecięcego tego sprzętu - jak np. brak wsparcia dla sieci 3G, i problemy z mobilnym systemem, zostały rozwiązane przez kolejną iterację sprzętu - iPhone'a 3G. Dodatkowo firma postanowiła naprawić największą wadę tego sprzętu, którą była ogromna cena - na premierze iPhone kosztował 499$ za wersję z 4GB pamięci wewnętrznej, lecz rok później postanowiono ją obniżyć do poziomu 399$, który był łatwiejszy do przyswojenia przez potencjalnych klientów.

Równie przełomowym jak sam iPhone był sklep z aplikacjami AppStore, z poziomu którego każdy użytkownik mógł łatwo i szybko pobrać aktualizacje do obecnych aplikacji, a także pobrać lub nabyć nowe oprogramowanie i gry na swoje mobilne urządzenie.

W tym roku Apple może wypuścić nawet 3 modele tego urządzenia. Najprawdopodobniej zostaną zaprezentowane iPhone 8 i 8 Plus, a także specjalna jubileuszowa wersja, o której od pewnego czasu zaczęły krążyć plotki.

RadioZET.pl/AM

QUIZ: Ile wiesz o Apple? fot. pexels
Oceń