Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

iPhone można zawiesić tekstem w języku telugu

16.02.2018 13:22
xxx zet

Właściciele iPhone’ów powinni czuć się zagrożeni – wystarczy, że otrzymają wiadomość zawierającą jeden znak z pisma telugu, żeby ich telefon się zawiesił. W najgorszym przypadku konieczne będzie zainstalowanie systemu operacyjnego od nowa.

iPhone można zawiesić tekstem w języku telugu fot. materiały prasowe

Problem związany jest najprawdopodobniej ze sposobem, w jaki iOS przetwarza znaki specjalne. Język telugu, używany w Indiach przez około 70 mln osób, ma swój własny alfabet, którego poszczególne litery wyglądają dla nas bardzo egzotycznie.

Gdy zostanie wysłany użytkownikowi iPhone’a przez SMS, aplikacja próbująca go otworzyć zawiesi się. Jest szansa, że wpadnie w pętle zamykania i uruchamiania się, przez co korzystanie z telefonu nie będzie możliwe.

Podobne efekty przynoszą próby otwarcia tekstu zawierającego znak z języka telugu programach Facebook Messenger, WhatsApp, Twitter, Gmail i Outlook. Do zawieszenia może także doprowadzić użycie specjalnego znaku w adresie strony internetowej.

Tak wygląda działanie błędu w praktyce:

Najszybszym sposobem na doprowadzenie iPhone’a do używalności jest skorzystanie z aplikacji do wiadomości na MacBooku i skasowanie wątku, w którym znalazł się zawieszający telefon znak. Jeśli nie jest to możliwe, można poprosić znajomego o podesłanie nowego SMS-a – jest szansa, że aplikacja będzie koncentrować się na pokazaniu podglądu nowej informacji, co umożliwi skasowanie całego wątku ze znakiem pisma telugu.

Jeśli to nie pomoże – pozostaje zainstalowanie nowej wersji beta systemu iOS, w którym problem został już rozwiązany.

Zagłosuj

Jakiego telefonu używasz?

RadioZET.pl/MT

Oceń