A może rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? Rząd oferuje nawet 500 tys. zł na rozwój biznesu!

06.03.2018 10:29

Czy myślałeś kiedyś o tym, aby porzucić pracę w korporacji, wyjechać w góry i tam prowadzić własny pensjonat? Teraz jest dobra okazja, aby zrealizować to marzenie. Rząd oferuje pół miliona pożyczki na rozwój biznesu turystycznego. Trzeba jednak spełnić pewne warunki…

Bieszczady - pozyczka na rozwój biznesu fot. Fotolia

Popularne niedawno oferty europejskich miasteczek, które w zamian za dofinansowanie lub bardzo niskie ceny nieruchomości próbują przyciągnąć ludzi do wyludniających się miasteczek, spotykały się dotąd z ogromnym zainteresowaniem. W ostatnim czasie można było chociażby kupić dom na Sardynii za 4 zł w zamian za całkowity remont budynku lub otrzymać 90 tys. zł w zamian za przeprowadzkę do szwajcarskiej wioski Albinen.

Bieszczady - do wzięcia nawet pół miliona pożyczki

W ślad za europejskimi ofertami poszedł również polski rząd, który chce nieco ożywić region. Padło na Bieszczady. Każdy, kto chociaż raz marzył o tym, aby rzucić wszystko i wyjechać w polskie góry, może zrealizować swoje marzenie. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju w ramach programu "Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka" oferuje nisko oprocentowaną pożyczkę na rozwój turystycznego biznesu. W przeciwieństwie do tradycyjnego kredytu, nie trzeba mieć wkładu własnego, a oprocentowanie będzie niższe niż w przypadku banków.

Na kredyt będą mogli liczyć przedsiębiorcy prowadzący biznes nie dłużej niż 2 lata lub tworzący obiekty przyjazne rowerzystom w ramach Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo. Kwota pożyczki może sięgać nawet 500 tysięcy złotych, ale czas na jej spłatę to maksymalnie 60 miesięcy, czyli 5 lat.

O wsparcie z programu mogą ubiegać się przedsiębiorcy mający siedzibę oraz prowadzący działalność gospodarczą na terenie Polski Wschodniej, czyli w województwach: lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim.

Na co można przeznaczyć kredyt?

Pieniądze muszą być wydane na inwestycje w obiekty noclegowe (np. pensjonat czy ośrodek agroturystyczny), rozwój infrastruktury rekreacyjno-sportowej (np. stacja narciarska), tworzenie parków tematycznych czy produkcję oraz sprzedaż ekologicznej żywności i produktów regionalnych.

Budżet można przeznaczyć na zakup gruntu – byle jego wartość nie przekroczyła 90 proc. całego dofinansowania i pod warunkiem, że będzie nieruchomość będzie związana z prowadzonym biznesem. Nie ma też przeciwwskazań, by wydać pieniądze na materiały promocyjne, sprzęt komputerowy czy samochód.

Z korzyścią dla Bieszczad

Program "Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka" to inicjatywa Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju na wsparcie biznesu w Polsce Wschodniej. Władze liczą, że dzięki temu uda się ściągnąć w Bieszczady kreatywnych przedsiębiorców, którzy w znaczący sposób przyczynią się do rozwoju regionu i zmniejszenia bezrobocia.

- Polska Wschodnia to makroregion o doskonałych walorach turystycznych i ogromnym, choć wciąż nie w pełni wykorzystanym potencjale. Jesteśmy świadomi ograniczeń, jakie tutejsze firmy napotykają planując inwestycje. Głównym problemem jest kapitał. Dlatego oddajemy w ręce przedsiębiorców instrument finansowy, który pomoże im rozwinąć biznes, a wszystkim da zróżnicowaną ofertę wysokiej jakości usług turystycznych w Polsce Wschodniej – powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju.

ZOBACZ TAKŻE: Bieszczady: co warto zobaczyć? Oto 8 najpiękniejszych miejsc 

Źródło: tvn24.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń
Tagi