Albania: 8 miejsc, których nie można przegapić

23.07.2018 15:37

Gjipe i „Niebieskie oko” uwodzą naturalnym pięknem. Berat zachęca orientalnym klimatem. Butrinti przyciąga starożytnymi ruinami. A Jezioro Szkoderskie kusi miłośników przyrody. Albania to kraj pełen atrakcji, jedynych w swoim rodzaju.

Niebieskie oko - Albania fot. Shutterstock/ na zdj. Niebieskie oko

Wybierasz się do Albanii i zastanawiasz się, co warto zobaczyć? Oto 8 atrakcji i miejsc, których nie można pominąć.

1. Kanion Gjipe

Kanion Gjipe to jeden z cudów natury Albanii. Ma około 800 metrów długości i jest niezwykle popularny wśród miłośników wspinaczek. U wylotu kanionu znajduje się przepiękna plaża o tej samej nazwie – Gjipe. Krystalicznie czysta woda, podwodne jaskinie i bajeczne wybrzeże zachęcają do kąpieli.

Gjipe - Albania fot. Shutterstock

Ci, którym znudzi się wypoczynek na słońcu, mogą wybrać się na wyprawę po dolnych partiach kanionu. Warto pamiętać, że miejsce to nie jest dostępne dla samochodów. Z najbliższego parkingu (niedaleko ruin monastyru św. Teodora) trzeba iść skalistą ścieżką około 2,5 km. Ale zdecydowanie warto!

2. Berat

Berat nazywane jest „miastem tysiąca okien” – wszystko za sprawą charakterystycznej architektury oraz niesamowitego położenia na stoku wzgórza, co tworzy jedyny w swoim rodzaju krajobraz. Miasto, założone jeszcze w czasach starożytnych, zadziwia niezwykłymi zabytkami. Można zobaczyć tu liczne cerkwie, meczety, katedry oraz średniowieczną twierdzę.

Berat_Albania fot. Fotolia

Berat jest swoistym muzeum pod gołym niebem oraz jedną z perełek Albanii na liście UNESCO. To jeden z obowiązkowych punktów na turystycznej mapie Albanii. 

3. Niebieskie oko

To miejsce naprawdę magiczne. Syri i Kalter, jak brzmi oryginalna nazwa źródła, jest tak naprawdę wypływającym z głębi ziemi strumieniem, który daje początek rzece o nazwie Bistrica. Dzięki różnicy poziomów woda mieni się tysiącami odcieni błękitu – od mocnego granatu po rozbielony turkus. 

Błękitne Oko fot. Shutterstock

Źródło, podziwiane z góry, przypomina wielkie, niebieskie oko – stąd też wzięła się jego nazwa.

4. Butrinti

Butrini to starożytna osada i stanowisko archeologiczne na południu Albanii, przy granicy z Grecją. To właśnie tutaj archeolodzy odkryli liczne zabytki z epoki rzymskiej, które od 26 lat figurują na liście UNESCO. W 2002 roku na terenie wokół wykopalisk ustanowiono Park Narodowy Butrint.

Butrinti fot. Shutterstock

Na miejscu można zobaczyć pozostałości murów obronnych, starożytny amfiteatr z III wieku p.n.e., ruiny łaźni rzymskich oraz XIV-wiecznego zamku weneckiego.

5. Gjirokastër

To kolejne miejsce widniejące na liście UNESCO. Gjirokastër, zwane „miastem tysiąca schodów”, położone jest na bardzo stromym wzgórzu. Charakterystycznym elementem krajobrazu miasta są kamienne domki z grafitowymi dachami, zbudowane w XVII wieku. Nad Gjirokastër króluje stara, średniowieczna twierdza rozbudowana przez Turków osmańskich.

6. Jezioro Szkoderskie

Miłośnicy przyrody powinni koniecznie pojechać nad Jezioro Szkoderskie, położone na granicy Albanii z Czarnogórą. Tam właśnie gromadzi się kilkadziesiąt gatunków ptaków, w tym m.in. pelikany, kormorany, czaple czy ibisy.

Jezioro Szkoderskie fot. Fotolia

Wizytę w tym regionie warto połączyć z krótkim wypadem do miasta Szkoder, znajdującego się właśnie Albanii. Niedaleko, na powierzchni 80 km kwadratowych, rozciąga się Park Narodowy Doliny Valbony. To wspaniałe miejsce na wędrówki po albańskiej części Gór Przeklętych.

7. Kruja

To malownicze miasteczko, ze względu na swoją niezwykłą historię oraz urok, nazywane jest potocznie "albańskim Krakowem". Kruja znajduje u stóp góry Sarisalltikut, na wysokości 600 m n.p.m., w odległości ok. 30 km od stolicy - Tirany. To jedna z najsłynniejszych miejscowości turystycznych w centralnej Albanii.

Kruja - Albania fot. Shutterstock

Wśród najcenniejszych zabytków miasta trzeba wymienić zamek w Krui, czyli średniowieczną twierdzę, która została w znacznym stopniu rekonstruowana. Droga do zamku prowadzi przez drewniany turecki bazar pełen kramów z lokalnymi pamiątkami.

8. Jezioro Ochrydzkie 

Jezioro Ochrydzkie, wraz z otaczającym je regionem, od 1979 roku widnieje na liście UNESCO. To najstarsze jezioro w Europie i najgłębsze na całych Bałkanach. Na jego brzegach zachowało się wiele średniowiecznych zabytków (głównie w macedońskiej części wybrzeża). Przez środek akwenu przebiega linia graniczna między Macedonią a Albanią.

Jezioro Ochrydzkie fot. Shutterstock

Miejsce to zachwyci nie tylko wielbicieli pięknych widoków i plażowania, ale równie miłośników aktywnego wypoczynku oraz zwiedzania. Największą albańską miejscowością zlokalizowaną nad Jeziorem Ochrydzkim jest Pogradec.

Przeczytaj także:

• Chorwacja — wczasy na własną rękę. Jak zaplanować wymarzone wakacje? [PORADNIK]

Wakacje w Bułgarii: wszystko, co warto wiedzieć przed podróżą!

Wybierasz się do Gruzji? Oto 8 miejsc, które musisz zobaczyć 

___

RadioZET.pl/NC

Oceń