Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Amsterdam wprowadza nową opłatę dla turystów. Wycieczka do tego kraju będzie droższa

27.05.2019 10:02

Władze Amsterdamu podjęły decyzję o wprowadzeniu kolejnej opłaty dla odwiedzających miasto. Poza obowiązującym już podatkiem noclegowym, trzeba będzie zapłacić 3 euro za osobę za noc.

Amsterdam fot. Pixabay

Turyści odwiedzający Amsterdam będą musieli zasilić miejską kasę już nie tylko podatkiem noclegowym, ale również opłatą turystyczną. Pozyskane w ten sposób fundusze mają pomóc władzom w zachowaniu historycznego charakteru miasta.

Kolejna opłata turystyczna w Amsterdamie

Władze w ostatnim czasie wprowadziły już podatek noclegowy, który wynosi 7 procent od ceny zakwaterowania. Teraz turyści przyjeżdżający do Amsterdamu będą musieli dodatkowo zapłacić 3 euro za osobę za noc - podaje "Rzeczpospolita".

Amsterdam fot. Pixabay

Przychody z tego tytułu mają wynieść rocznie 100 milionów euro, które miasto przeznaczy na ochronę historycznych budynków i miejsc. Konkretnie ratusz zainwestuje w najbliższych latach 289 milionów euro w utrzymanie mostów, kanałów, ale też terenów zielonych i ulic.

Władze Amsterdamu  szacują, że do 2025 roku miasto będzie odwiedzać około 30 milionów osób. W zeszłym roku na jednego mieszkańca (jest ich około 800 tysięcy) przypadło 25 turystów. Już teraz opłaty turystyczne w Amsterdamie są najwyższe w Europie, co jest powodem niezadowolenia tamtejszej branży.

Holenderski Związek Hoteli i Obiektów Gastronomicznych podkreśla, że wiele osób wynajmujących pokoje przez portale typu Airbnb nie płaci nawet podatku noclegowego, mimo że ma taki obowiązek. 

Źródło: rp.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń
Tagi