Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Basen stworzony przez naturę. Cenote Ik Kil to miejsce nie z tej Ziemi

17.01.2018 12:35

Podobno Ik Kil było miejscem wypoczynku starożytnych Majów. Królowie zażywali tu kąpieli, medytowali oraz korzystali z piękna otaczającej ich przyrody. I nie ma się czemu dziwić. Cenote to prawdziwy cud natury z lazurową wodą, egzotyczną roślinnością i światłem słonecznym wpadający do środka przez naturalny otwór w ziemi. 

Basen stworzony przez naturę. Cenote Ik Kil to miejsce nie z tej Ziemi fot. Fotolia

Cenote Ik Kil znajduje się w parku archeologicznym o tej samej nazwie, zaledwie 3 km od ruin miasta Chichén Itzá. „Cenote” to po prostu studnie wapienne zalane krystalicznie czystą wodą. Stanowią najdłuższy podziemny system rzek oraz jaskiń na świecie i przez całe wieki to wokół nich budowano osady i miasteczka, ze względu na dostęp do słodkiej wody.

Te niezwykłe wodne zbiorniki zajmowały bardzo ważne miejsce w życiu Majów. Wierzyli oni, że cenote jest punktem łączącym świat żywych oraz umarłych i stanowi swoiste "wejście" do innego świata – Xibala. Majowie byli przekonani, że wapienne studnie zamieszkuje bóg wody, roślinności, deszczu i burzy.

Niesamowite cenote Ik Kil znajduje się około 26 metrów pod powierzchnią gruntu, ma 60 metrów średnicy i 40 metrów głębokości. Woda jest tutaj krystalicznie czysta (bo przefiltrowana przez podłoże wapienne) z ogromną liczbą ryb. To miejsce niezwykle popularne wśród miłośników kąpieli i nurkowania. Można się tu kąpać nawet bez sprzętu do nurkowania, ponieważ ten naturalny basen posiada lustro wodne widoczne na powierzchni.

Pierwotnie w miejscu Ik Kil znajdowała się zalana wodą jaskinia. Z upływem lat, w wyniku erozji, rośliny zaczęły wbijać swoje korzenie w poszukiwaniu wody, a sufit stawał się coraz cieńszy. Z czasem powstał naturalny otwór doprowadzający światło dzienne do głębokiej studni, otoczonej pionowymi skałami. Efekt jest imponujący!

___

RadioZET.pl/NC

Oceń
Tagi