Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Kamil Nosel, Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Będzie więcej lotów do Chorwacji? LOT i Ryanair mają wielkie plany

04.12.2018 10:36
xxx zet

Chorwacja to od lat jest jednym z ulubionych wakacyjnych kierunków wśród Polaków – według danych z 2017 roku kraj ten odwiedziło prawie milion turystów z Polski. Niezwykle popularną formą transportu do tego miejsca jest samochód. Wszystko wskazuje jednak na to, że może się to zmienić. Okazuje się, że zarówno LOT, ale i Ryanair mają wielkie plany, jeśli chodzi o loty do Chorwacji.

Dubrownik fot. Pixabay

Najpopularniejszą formą podróżowania do Chorwacji jest własny samochód. Powodów tego stanu rzeczy jest kilka: od względnie niewielkiej odległości (zwłaszcza z południowej Polski) przez wieloletnie przyzwyczajenie, po relatywnie drogie bilety lotnicze. Wiele wskazuje na to, że w tym roku dokonał się pierwszy przełom i coraz częściej podróżujemy do Chorwacji samolotem, a w przyszłym roku ten trend tylko się pogłębi.

LOT chwali się swoimi wynikami

W poniedziałek narodowy przewoźnik poinformował, że od początku roku do końca listopada przewiózł na trasach między Polską i Chorwacją ponad 100 tys. pasażerów. LOT rozwija swoją siatkę połączeń do tego kraju – przez cały rok lata do Zagrzebia i Dubrownika, a w sezonie letnim dodatkowo do Splitu, Zadaru i Puli.

– W ciągu ostatnich trzech lat LOT bardzo mocno rozwinął ofertę pasażerską. Najwięcej połączeń w tym regionie Europy uruchomiliśmy właśnie z i do Chorwacji, dokąd Polacy lubią jeździć m.in na wakacje. Rejsy cieszą się dużą popularnością, dlatego zamierzamy utrzymać tę ofertę w przyszłym roku – powiedział Michał Fijoł, wiceprezes LOT-u ds. handlowych.

Nie tylko LOT widzi duży potencjał w lotach do Chorwacji, bo duże plany rozwoju w tym kraju ma też Ryanair. To może oznaczać bardzo dobre wieści dla pasażerów z Polski.

Ryanair uruchomi więcej połączeń do Chorwacji?

Irlandzka tania linia lotnicza do tej pory była obecna w Chorwacji tylko na mniejszych lotniskach, latała m.in. do Zadaru i Puli. Jednak w ostatnim czasie przewoźnik ogłosił, że od czerwca 2019 roku po raz pierwszy uruchomi loty do Splitu i Dubrownika. Na razie siatka połączeń jest dość skromna, bo do Dubrownika i Splitu realizowana będą na razie tylko trasy z Dublina, ale to już dobry początek. Tym bardziej, że Ryanair planuje też rozwinąć swoje operacje z Zadaru – w nadchodzącym sezonie letnim do sezonowej chorwackiej bazy dojdzie przynajmniej 8 nowych tras i nie wszystkie zostały jeszcze ogłoszone.

Wypada mieć tylko nadzieję, że Ryanair dostrzeże potencjał polskiego rynku i w końcu uruchomi bezpośrednie połączenia z Polski i Chorwacji.

Na razie, jeśli chodzi o tanie linie, to sezonowe loty między oboma krajami oferuje jedynie Wizzair, który lata z Warszawy i Katowic do Splitu (loty są realizowane od połowy czerwca do połowy września). 

Źródło: fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń