Co warto zobaczyć w Oslo? Oto 6 najciekawszych miejsc

05.11.2018 16:13

Miasto położone przy największym norweskim fiordzie – Oslofjord. Najstarsza skandynawska stolica. Miejsce oferujące parki, deptaki, designerskie dzielnice i kilkaset jezior. Jedno z najdroższych miast świata. Oslo, choć na pierwszy rzut oka może rozczarowywać, ma swoje tajemnice i ukryty urok.

Norwegia fot. Shutterstock

Olso jest stolicą Norwegii, ale również jej największym miastem usytuowanym w południowo-wschodniej części kraju. To miejsce niezwykle przyjazne zarówno dla mieszkańców, jak i dla turystów, choć tych drugich bardzo często zniechęcają wysokie ceny na miejscu. Tę „kosztowną” niedogodność rekompensują tanie bilety lotnicze oferowane przez różnych przewoźników oraz krótki czas lotu – w zaledwie dwie godziny można dotrzeć do stolicy Norwegii. Planujesz zwiedzanie Olso? Oto 8 miejsc, których nie można przegapić.

1. Park Vigelanda: dzieło sztuki

Park Vigelanda, będący częścią Frognerparken, jest największym na świecie zbiorem rzeźb jednego artysty, które tworzą jedyną w swoim rodzaju galerię na świeżym powietrzu. Park to dzieło życia norweskiego rzeźbiarza, Gustava Vigelanda – cały teren obejmuje łącznie 212 rzeźb. W najwyższym punkcie kompleksu góruje tzw. Monolit (Monolitten, czyli ogromna kamienna kolumna uformowana z sylwetek 121 nagich postaci w różnym wieku – jedną z nich jest sam Vigelanda).

Park Vigelanda fot. Shutterstock

Park z ogromnym bogactwem rzeźb jest jednym z tych miejsc, obok których nie można przejść obojętnie – jednych szokuje, innych zachwyca. Vigeland obsesyjnie wręcz interesował się ludzkim ciałem oraz emocjami targającymi duszą człowieka, co w doskonały, momentami wstrząsający sposób, przelał w sztukę.

2. Twierdza Akershus: na spotkanie z duchami

Twierdza Akershus, zbudowana nad brzegiem morza pod koniec XIII wieku, jest tak naprawdę symbolem Norwegii. Forteca wielokrotnie służyła obronie stolicy przeciwko najazdom szwedzkim czy atakom Niemiec podczas II wojny światowej. Obecnie na terenie twierdzy znajdują się muzea o charakterze militarnym, mauzoleum norweskiej rodziny królewskiej, kawiarnia oraz tereny zielone.

Twierdza Akershus fot. Shutterstock

Akershus dostępne jest dla zwiedzających za darmo przez cały rok. Według legendy w tutejszej twierdzy mieszkają… duchy. Można się nawet wybrać na wycieczkę z przewodnikiem szlakiem tajemniczych historii.

3. Holmenkollen: skocznia narciarska i muzeum

To miejsce powinno być obowiązkowym punktem odwiedzin wśród miłośników sportów zimowych. Skocznia narciarska Holmenkollen zbudowana w miejscu dawnej skoczni w 1892 roku ma 134 metry długości, a trybuny mogą pomieścić nawet 70 tys. osób. Już od początku istnienia tego obiektu odbywały się tutaj zawody narciarskie. To właśnie na tej skoczni Adam Małysz pięciokrotnie wygrał Puchar Świata w skokach narciarskich.

U stóp Holmenkollen otwarto Muzeum Narciarstwa – pierwszy tego typu obiekt na świecie. W muzeum można prześledzić eksponaty opowiadające historię narciarstwa na przestrzeni czterech tysięcy lat. Wśród nich znajdują się również narty, których używali… wikingowie.

4. Aker Brygge i Tjuvholmen: dzielnice atrakcji

Aker Brygge, ciągnąca się nad wybrzeżem, to najpopularniejsze miejsce spotkań w Oslo. Zabudowania dawnej stoczni zostały tam przekształcone w nowoczesne budynki. Na miejscu można znaleźć niemal wszystko – począwszy od restauracji, pubów, dyskotek, sklepów, aż po luksusowe apartamenty. Wiele z łódeczek przy Aker Brygge to klimatyczne kawiarenki na wodzie, które warto odwiedzić szczególnie wieczorem. Za burtą roztacza się wtedy urokliwy widok na wody fiordu oraz podświetloną Twierdzę Akershus położoną na cyplu po drugiej stronie zatoki. 

Tjuvholmen fot. Shutterstock

Spacerując po Akker Brygge, dociera się w końcu do nowej, designerskiej dzielnicy Tjuvholmen nazywanej też „wyspa złodziei”. W tej części stolicy można wjechać na wieżę widokową The Sneak Peak (Tjuvtitten) albo odwiedzić nowoczesne, przypominające gigantyczny żagiel Muzeum Sztuki Współczesnej Astrup Fearnley Museum.

5. Gmach opery w Oslo: wypoczynek na dachu

Opera w Oslo, o powierzchni niemal 40 tys. km2, jest największym budynkiem zbudowanym w Norwegii na przestrzeni ostatnich 700 lat. Budowla znajduje się w dzielnicy Bjørvika, na brzegu Oslofjorden, nazywanego „Wrotami Norwegii”. Gmach opery zadziwia z jednej strony swoją prostotą, z drugiej nowoczesnością. Ogromne wrażenie na zwiedzających robi rozległa płaszczyzna ukośnego dachu. Ale nie sam wygląd jest zaskakujący, po dachu można bowiem… spacerować. Chodząc po obiekcie, dzięki ostrym skosom, mamy wrażenie stale zmieniającej się perspektywy i horyzontu.

Gmach opery w Oslo fot. Shutterstock

Wnętrza opery obejmują trzy sale – w jednej z nich znajduje się falująca ściana z drewna, które dobrze wpływa na akustykę. Gala otwarcia Opery w Oslo odbyła się w 2008 roku.

6. Wzgórze Ekeberg: wyjątkowa panorama Oslo

To tak naprawdę jeden z najlepszych punktów widokowych w stolicy Norwegii. Wzgórze Ekeberg zyskało swoją sławę głównie dzięki Edvardovi Munch (autorowi słynnego „Krzyku”), który tworząc swoje ponadczasowe dzieło, inspirował się panoramą Oslo podziwianą właśnie z tego punktu.

Wzgórze ekeberg fot. Shutterstock

Wzgórze Ekeberg w większości zajmuje las, choć znajdują się tutaj również liczne polany, które w letnie dni oblegane są przez mieszkańców i turystów szukających wypoczynku. Warto przespacerować się po położonym w pobliżu Ekebergparken, czyli Parku Rzeźb Ekeberg, który jest połączeniem przyrody i sztuki wyrażonej w licznych dziełach, rzeźbach, stworzonych przez międzynarodowych artystów i porozrzucanych w różnych zakątkach parku.

___

RadioZET.pl/NC

Oceń
Tagi