Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Czarnobyl coraz popularniejszy wśród Polaków. Padł rekord liczby odwiedzających

05.11.2019 11:17

W ciągu ostatnich 10 miesięcy strefę wokół Czarnobyla odwiedziła rekordowa liczba 107,6 tys. osób - ogłosiła w piątek ukraińska agencja państwowa zarządzająca strefą. Pod względem liczby odwiedzających wśród zagranicznych turystów na drugim miejscu są Polacy.

Czarnobyl fot. pixabay

To o prawie 75 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego - wskazano. Agencja zwróciła uwagę, że liczba odwiedzin zaczęła rosnąć wiosną m.in. w związku z popularnością serialu HBO "Czarnobyl". Po jego premierze serialu liczba turystów wzrosła do 17 tys. w październiku (w porównaniu z 6 tys. w kwietniu).

Czarnobyl coraz częściej odwiedzany przez Polaków

- Najwięcej odwiedzających przyjeżdża z zagranicy - prawie 80 proc. Rekordziści to: Wielka Brytania - 15 738, Polska - 9 378, Niemcy - 7 826 turystów (...) - ogłosiła ukraińska agencja państwowa zarządzająca strefą wokół Czarnobyla. W ubiegłym roku strefę odwiedziło ogółem 71,87 tys. osób, prawie 56 proc. więcej niż rok wcześniej.

W lipcu w Czarnobylu oddano do eksploatacji nową osłonę nad czwartym reaktorem elektrowni atomowej, który został zniszczony przez wybuch w 1986 roku. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, który uczestniczył w uroczystości, oświadczył, że strefa wokół Czarnobyla stanie się "jednym z punktów wzrostu (gospodarczego) nowej Ukrainy". Zapowiedział też ułatwienia dla turystów, którzy pragną zwiedzać to miejsce, m.in. zniesienie zakazu fotografowania niektórych obiektów.

"

- Przestańmy w końcu odstraszać ludzi, turystów i przekształćmy strefę w naukowy, a w przyszłości i turystyczny magnes. Uczyńmy z tej ziemi strefę wolności, która stanie się jednym z symboli nowej Ukrainy, bez korupcji i głupich zakazów, z inwestycjami i przyszłością. Zrobimy to razem – deklarował. "

Do katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło 26 kwietnia 1986 roku. Wybuch czwartego reaktora siłowni doprowadził do skażenia części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu - do Grecji i Włoch. W strefie wokół Czarnobyla wciąż obowiązuje zakaz osiedlania się.

Źródło: PAP, onet.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń
Tagi