Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Czarnogóra – wciąż nieodkryta perła Bałkanów

03.07.2018 13:38

Fantastyczne krajobrazy z Zatoką Kotorską i majestatycznym masywem Durmitor na czele. Rozsiane po całym wybrzeżu Adriatyku urokliwe miasteczka oraz wioski rybackie. I niesamowity klimat, który niełatwo odnaleźć w innych zakątkach Europy. Czarnogóra – skromna, piękna, wciąż nieodkryta. 

Czarnogóra_Zatoka Kotorska fot. Shutterstock

Czarnogóra, położona u wybrzeży Adriatyku, graniczy z Serbią, Kosowem, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną oraz Albanią. Wenecjanie nadali temu miejscu nazwę „Monte Negro”, chcąc podkreślić kontrast pomiędzy zielonym wybrzeżem a szarymi i ogołoconymi z roślinności górami.

Czarnogóra to wciąż nieodkryty zakątek Bałkanów. Bez wątpienia znaczenie ma tutaj fakt, że to bardzo młode państwo – powstało w 2006 roku po rozpadzie Serbii i Czarnogóry. Mimo że kraj nie należy do Unii Europejskiej, jako jedno z pierwszych państw wprowadziła euro, co znacznie ułatwia życie turystom. A z roku na roku pojawia się ich coraz więcej. I słusznie, bo naprawdę warto.

Boka Kotorska, czyli bałkańskie fiordy

Krajobraz Boki Kotorskiej przypomina wyglądem fiordy Norwegii. To jedno z najpiękniejszych miejsc nie tylko w Czarnogórze, ale i na całym Starym Kontynencie. Określenie „boka” pochodzi od włoskiego słowa „bocca”, co oznacza „usta”. Wszystko dlatego, że zatoka z lotu ptaka przypomina właśnie usta.

Czarnogóra fot. Fotolia

Nad Zatoką Kotorską, rozciągającą się na długości 30 km, położone są malownicze, średniowieczne miasteczka, m.in. Kotor, Risan oraz Perast. Niezwykle pięknie prezentuje się pierwsze z nich, Kotor, niegdyś najważniejszy port regionu. Historia tego miasta sięga IX wieku, dzięki czemu spacerując jego uliczkami, możemy podziwiać kilkunastowieczne kościoły, klimatyczne place, cerkwie oraz budowle w stylu romańskim, gotyckim czy barokowym. Niesamowity krajobraz „Boki” wraz z siedmioma wyspami i przylegającymi do niej miejscowościami został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Podgorica – w stolicy spacerów

Podgorica, położona pomiędzy rzekami Ribnicą i Moračą, to największe miasto Czarnogóry oraz jej stolica. Miejsce to bez wątpienia nie jest tak urokliwe jak Zatoka Kotorska czy Budva. Wiele osób uważa ją nawet za jedną z najmniej atrakcyjnych stolic Europy, choć każdy powinien przekonać się o tym na własne oczy. Miasto znane jest z międzynarodowego lotniska, na którym lądują również samoloty z Polski.

Podgorica - stolica Czarnogóry fot. Fotolia

Choć Podgorica, jako osada, istniała już w XIII wieku, nie zachowało się tutaj wiele cennych zabytków. Miasto zostało bowiem bardzo zniszczone w czasie II wojny światowej. Jednym z zachowanych obiektów jest XVIII-wieczna wieża zegarowa wzniesiona przez Turków, do dziś stanowiąca ozdobę muzułmańskiej dzielnicy. W Podgoricy kultywowana jest tradycja wieczornych spacerów. Nie zachowała się jednak w pełni – dawniej bowiem dziewczęta spacerowały jedną stroną ulicy, a chłopcy drugą. Mieszkańcy i turyści nadal jednak lubią spędzać wieczory, przemierzając ulice miasteczka do późnych godzin.

Najpiękniejsze plaże Czarnogóry

Choć Czarnogóra w 90 proc. jest krajem górzystym, to większość osób przybywa tutaj, aby podziwiać niezwykłe wybrzeże. Ten niewielki kraj (niecałe 14 tys. km2) może się poszczycić sięgającą ponad 290 kilometrów linią brzegową nad Morzem Adriatyckim oraz ponad 120 plażami. Jakie plaże znajdziemy w Czarnogórze?

Najlepszym miejscem na błogi odpoczynek jest Riwiera Czarnogórska. W jej skład wchodzi pas wybrzeża należący do miejscowości Budva, zwany także Riwierą Budvańską, obejmujący około 12 km plaż. Jedną z najpiękniejszych jest Mogren Beach – ukryta w zatoczce i będąca doskonałym punktem widokowym na starówkę Budvy. Turyści chętnie odwiedzają również plażę w Tivacie – tutejszy piasek słynie z właściwości leczniczych.

Miłośnicy plażowania powinni odwiedzić też zabytkową miejscowość Ulcinj. To tam znajduje się 13-kilometrowa Velika plaža („Wielka plaża”), która świetnie sprawdzi się wśród poszukujących spokojnego wypoczynku, jak i zwolenników sportów wodnych. Jest też Mala plaža z czarnym piaskiem w zatoce Ulcinja. Popularnym punktem wśród turystów jest Ada Bojana, na niewielkiej wysepce, gdzie kempingi, restauracje i plaże przeznaczone są wyłącznie dla naturystów. W poszukiwaniu bardziej spokojnych miejsc warto wybrać się na Valdanos - piękną, żwirową plażę w długiej zatoce, ok. 4 km od Ulcinja.

Pogoda w Czarnogórze. Kiedy jechać na wakacje?

Wybrzeże Czarnogóry charakteryzuje się śródziemnomorskim klimatem, a za górami panuje klimat kontynentalny. Lata są tutaj zwykle długie i suche, a zimy krótkie i łagodne. Słonecznych dni jest aż 240 w roku, a deszcze występują w chłodniejszych miesiącach, głównie późną jesienią. 

Do Czarnogóry najlepiej wybrać się w okresie między majem a październikiem. Latem może być naprawdę upalnie (od 30 do nawet 40°C w lipcu i sierpniu) i trzeba przygotować się na sporą liczbę turystów.

Lepszym okresem na podróż jest wrzesień – temperatura jest wyższa niż 25°C, woda w Adriatyku ma co najmniej 20°C, plaże są mniej zatłoczone niż w szczycie sezonu, a ceny noclegów niższe. Dobrym czasem na zwiedzanie kraju jest też maj i czerwiec – temperatura sięga powyżej 20°, jednak temperatura wody może być dla niektórych zbyt niska – ok. 18°.  

Czarnogóra: średnie temperatury

Maj – 21°C w ciągu dnia, 14°C nocą

Czerwiec – 25°C w ciągu dnia, 18°C nocą

Lipiec – 29°C w ciągu dnia, 21°C nocą

Sierpień – 28°C w ciągu dnia, 21°C nocą

Wrzesień – 25°C w ciągu dnia, 18°C nocą

Czarnogóra: informacje praktyczne

Powierzchnia: 13 812 km2
Stolica: Podgorica
Ludność: 623 tys. mieszkańców
Język: czarnogórski, na miejscu można również porozumiewać się w języku angielskim i niemieckim
Waluta w Czarnogórze: euro
Komunikacja w Czarnogórze: Czarnogórę najwygodniej zwiedzać własnym samochodem albo… rowerem (cały kraj ma powierzchnię mniejszą niż województwo małopolskie!). Turystom niezmotoryzowanym pozostaje transport publiczny oparty przede wszystkim na autobusach i mikrobusach kursujących regularnie pomiędzy większymi miastami.
Dojazd: Najszybciej i najwygodniej samolotem. Przelot samolotem z Warszawy do Podgoricy (z linią Wizzair) w sierpniu kosztuje od 580 złotych w obie strony. Lot z Polski do Czarnogóry trwa około 2 godzin. Niektórzy decydują się również na podróż samochodem. Warto pamiętać jednak, że trasa jest długa i męcząca – odległość ze stolicy Polski do Budvy to ponad 1700 kilometrów.
Przepisy wjazdowe:
Przy wjeździe do Czarnogóry obywatele Polski nie są zobowiązani do posiadania wizy, nie trzeba też uiszczać żadnej opłaty granicznej. Na terenie kraju można przebywać do 30 dni na podstawie ważnego dowodu osobistego. W przypadku osób nieletnich zalecane jest podróżowanie z paszportem. 

TO MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:

• Albania: bałkański kraj kontrastów i kolorów

• Macedonia: 7 powodów, dla których warto odwiedzić to miejsce

Gruzja. W kraju piękna i gościnności 

___

RadioZET.pl/NC

Uniejów: uzdrawiająca moc wody

 

Miasto Uniejów wyrosło w ostatnich latach na jedną z największych atrakcji turystycznych województwa łódzkiego. To właśnie tu powstało pierwsze w Polsce uzdrowisko termalne. O dobroczynnych właściwościach uniejowskiej wody wiedzą już nie tylko turyści z Polski, ale również innych krajów Europy.

 

Uniejów w tym roku znalazł się wśród wystawców na Międzynarodowych Targach Turystycznych BIT 2019.Stoisko uniejowskie, promujące wody termalne jako bogactwo naturalne naszego obszaru, cieszyło się ogromnym zainteresowaniem wśród zwiedzających. Dobra lokalizacja, niezwykłe właściwości wody,  przepiękny krajobraz oraz bogata oferta turystyczna przypadły do gustu gościom z różnych zakątków świata.

 

Lecznicza solanka, czyli skarb Uniejowa

To, że Uniejów stoi na leczniczych źródłach solankowych, odkryto w latach 70. Wówczas geologowie szukali ropy, a odnaleźli… gorącą wodę. U progu XXI wieku, po szeregu dokładnych badań, podjęto decyzję o pełnym wykorzystaniu uzdrawiających mocy solanki. W 2008 roku zostały uruchomione kąpieliska termalne, dzięki którym Uniejów jest dziś znany w całej Polsce.

Uniejowska woda termalna, wydobywana z głębokości ponad 2000 metrów, ma temperaturę sięgającą 68 st. Celsjusza i jest… brunatna. Jednak po schłodzeniu i przefiltrowaniu traci swą niezbyt atrakcyjną barwę, zachowując swoje niezwykłe właściwości lecznicze. Na czym polega fenomen uniejowskiej solanki? Zawarte wodzie składniki mineralne poprawiają elastyczność skóry, pomagają przy nerwobólach i zwyrodnieniach stawów, wzmacniają odporność, dodają sił witalnych, działają przeciwzapalnie i oczyszczająco oraz pomagają w gojeniu ran. Nic dziwnego, że miastu udało się zdobyć oficjalny status pierwszego w Polsce uzdrowiska termalnego!

Gorąca kąpiel pod chmurką

Uniejów swoją sławę zdobyło dzięki znanemu kompleksowi termalno-basenowemu, nazywanemu po prostu „Termy Uniejów”. Miejsce to powstało u podnóża XIV-wiecznego Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich. Rozległy kompleks (ok.  1500 m2 powierzchni) oferuje gorące kąpiele w leczniczych solankach termalnych. Dzięki temu, że woda  podgrzewana jest energią geotermalną, przez cały rok można korzystać z obiektów dostępnych na świeżym powietrzu!

 

W zewnętrznej strefie kąpielowej do dyspozycji jest nie tylko z basen solankowo-uzdrowiskowy, ale również inne wodne atrakcje, m.in. wyspa z jacuzzi, rwąca rzeka, taras wypoczynkowy, a także zjeżdżalnie i brodziki dla najmłodszych. To gwarancja zdrowia i świetnej zabawy.

 

W strefie  wewnętrznej kompleksu,  połączonej  z częścią zewnętrzną zewnętrznym, mieści się  basen solankowo-uzdrowiskowy. Jest to miejsce dla osób, które chcą zażywać kąpieli wodnych w komfortowych warunkach,  niezależnie od pogody panującej na zewnątrz. W tej części znajduje się również strefa z hydromasażami.

 

 

Klimat jak nad Bałtykiem

 

Ale to nie koniec uzdrawiających atrakcji. W wewnętrznej strefie kąpielowej w Uniejowie znajduje się również tężnia solankowa, która nasyca powietrze  jodem, bromem oraz całą gamą innych dobroczynnych mikroelementów, takich jak magnez potas, sód czy żelazo. Według specjalistów jodu jest tu tyle co nad Bałtykiem!

Jaki to ma wpływ na nasz organizm? Jod i brom znajdują zastosowanie w leczeniu górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, nadciśnienia tętniczego, nerwic, alergii, jak również w stanie ogólnego wyczerpania organizmu. 

 

Okazuje się, że przebywając w otoczeniu tężni przez około 45 minut, wchłaniamy dawkę jodu w takiej ilości, jakbyśmy przebywali nad Morzem Bałtyckim przez minimum trzy  dni tuż po wyładowaniach atmosferycznych, kiedy w powietrzu znajduję się  zwiększona ilość jodu. Pozostaje tylko wypoczywać i wdychać jak najwięcej zdrowego powietrza!

Udział w targach jest częścią projektu: „Zwiększenie międzynarodowej rangi gospodarczej Regionu Łódzkiego poprzez działania prowadzone w zakresie promocji gospodarczej regionu przez Gminę Uniejów”, współfinansowanego z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Oceń