Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Czego nie można robić na lotnisku? 10 rzeczy, za które grozi kara

04.11.2019 16:30

Przed każdą podróżą samolotem warto się dobrze przygotować. Należy sprawdzić nie tylko to, co można przewozić w bagażu podręcznym czy rejestrowanym, ale również, jakie zasady obowiązują na lotnisku. Za nieprzestrzeganie niektórych przepisów grożą wysokie mandaty. O czym pamiętać, na co uważać i za co może spotkać nas kara?

Lotnisko fot. Shutterstock

Na lotniskach obowiązuje szereg przepisów, które mają zapewnić bezpieczeństwo i spokój wszystkim podróżnym. Ich nieprzestrzeganie grozi karą grzywny, a w niektórych przypadkach nawet sprawą w sądzie.

"

- Lotnisko jest specyficznym miejscem, przez które przewija się wiele tysięcy osób dziennie. Wprawdzie mamy poczucie humoru, ale jednak niektóre żarty – zwłaszcza te dotyczące bezpieczeństwa – traktujemy bardzo poważnie. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, warto dostosować się do obowiązujących zasad. Wtedy podróż z pewnością upłynie w miłej atmosferze - mówi Piotr Rudzki z Lotniska Chopina w Warszawie.  "

Co jest zabronione na terenie portów lotniczych?

1. Pozostawianie bagażu bez opieki – za nieprzestrzeganie tego przepisu grozi grzywna w wysokości 500 zł. Linie lotnicze, które z powodu pozostawionego bagażu mają opóźnienia w lotach, mogą pozwać winą zamieszania osobę o odszkodowanie. Koszt samej ewakuacji na lotnisku jest trudny do oszacowania, ale może sięgać od 50 000 do 100 000 złotych.

2. Fotografowanie lub filmowanie (bez odpowiedniego zezwolenia) - m.in. akcji ratowniczych, stanowisk kontroli bezpieczeństwa pasażerów i bagażu oraz punktów kontroli paszportowej czy kontroli dokumentów.

3. Żartowanie/używanie słów typu bomba – oprócz kary pieniężnej, może nas czekać również sprawa w sądzie.

4. Spożywanie alkoholu lub palenia tytoniu poza miejscami do tego wyznaczonym.

5. Wnoszenia na teren lotniska, bez odpowiedniego zezwolenia, broni i materiałów niebezpiecznych.

6. Prowadzenia bez zgody zarządzającego lotniskiem zbiórek pieniężnych czy działalności reklamowej, artystycznej itp.

7. Zaśmiecanie i zanieczyszczanie terenu lotniska.

8. Wprowadzania na teren terminali pasażerskich zwierząt z wyjątkiem psów służbowych i psów asystujących osobom niepełnosprawnym (poza przypadkami nadawania zwierząt do przewozu lotniczego).

9. Przebywanie  w strefie zastrzeżonej  lotniska i w strefie operacyjnej  lotniska bez odpowiedniego upoważnienia.

10. Parkowanie pojazdów przed lotniskiem w miejscach do tego nieprzeznaczonych.

___

Artykuł powstał we współpracy z Lotniskiem Chopina