Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Czechy samochodem: 5 miejsc, które trzeba zobaczyć

07.03.2018 13:16

Nasz południowy sąsiad jest doskonałym celem na samochodowe wyprawy. Czechy przyciągają urokiem miast i miasteczek, zabytkowymi pałacami i zamkami oraz wyjątkowymi krajobrazami przypominającymi czasem te z włoskiej Toskanii. Z Krakowa do Pragi to ponad 5 godzin jazdy, z Katowic około 4,5, a z Wrocławia niecałe 4 godziny. Czy warto się tam wybrać na kilkudniową wycieczkę? Zdecydowanie tak! Zwiedzimy nie tylko czarującą swym klimatem stolicę Czech, ale również miejsca nieco mniej znane, ale równie piękne.

Czechy fot. Fotolia

W Czechach miejsc wartych zobaczenia jest naprawdę wiele. My postaraliśmy się wybrać te najatrakcyjniejsze. Oto 5 zakątków, które trzeba zobaczyć podczas samochodem wycieczki. No to w drogę!

1. Morawy

Pagórkowate, zielone, niezwykle malownicze Morawy Południowe to prawdopodobnie jeden z najbardziej zjawiskowych regionów Centralnej Europy. „Słowiańska Toskania”, jak czasem mówi się o Morawach, to kraina imponujących pałaców i zamków, urzekająca zieloną scenerią ze wzgórzami pokrytymi lasami oraz winnicami.

Czechy - Morawy fot. Fotolia

Będąc w okolicy, warto odwiedzić nie tylko Brno, ale również kilka mniejszych miejscowości. Na przykład Mikulov – miasto rozciągające się na wysokich wzgórzach, słynące z pięknej starówki i produkcji wina. Ciekawym miejscem jest również Znojmo, położone przy granicy czesko-austriackiej, przyciągające licznymi zabytkami z okresu średniowiecza oraz podziemną trasą turystyczną.

Jedną z najbardziej popularnych atrakcji w regionie Moraw są jaskinie Morawskiego Krasu. Łącznie jest ich 1100, z których cztery udostępnione są dla zwiedzających. Nie można zapomnieć też o Parku krajobrazowym Pálava, należącym do najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc w południowych Morawach. Czekają tu malownicze łąki i lasy, skały wapienne i ruiny zamków. To właśnie na zboczach morawskiej Pálavy rodzą się najlepsze wina. Warto zobaczyć to na własne oczy!

• Trasa do Moraw (Brno): z Katowic – 260 km, z Wrocławia – ok. 288 km, z Krakowa – ok. 334 km

2. Czeski Krumlow i Holašovice

Kolejnym punktem wycieczki będzie miejscowość Český Krumlov położona w południowych Czechach, nad Wełtawą. Miejsce to stanowi przykład niewielkiego, średniowiecznego miasteczka, które rozwijało się bez zakłóceń przez pięć stuleci, zachowując w ten sposób nienaruszone dziedzictwo architektoniczne.  Český Krumlov  powstał wokół XIII-wiecznego zamku, który dumnie wznosi się ponad całym miastem i jest jego wizytówką. Ogromne wrażenie robi też zabytkowe centrum wpisane na listę UNESCO. To tutaj kręcono sceny do amerykańskiej produkcji „Iluzjonista”.

Czeski Krumlov fot. Fotolia

Kierując się na północ, w odległości ok. 25 km, znajdziemy Holašovice – jedną z najpiękniejszych wiosek w Czechach, widniejącą na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Miejsce to  słynie z wyjątkowych budynków w stylu tak zwanego południowoczeskiego baroku wiejskiego. Ale to nie koniec atrakcji. Niecałe 500 metrów na wschód od wsi Holašovice zadziwia charakterystyczny krąg, utworzony z 26 wielkich głazów, nazywany czasem czeskim Stonehenge. Podobno w tym miejscu emituje pozytywna energia.

3. Karlowe Wary i Pilzno

Zachodni region Czech to przede wszystkim miejscowości uzdrowiskowe. Najpiękniejsze i najsławniejsze są Karlowe Wary. To  ulubione miejsce wypoczynku turystów z całej Europy, znane jako światowej sławy uzdrowisko. Jego klimat tworzy architektura, malownicze położenie w głębokiej dolinie otoczonej zalesionymi zboczami oraz domieszka specyficznego przepychu. W Karlowych Warach znajduje się 79 gorących źródeł, z których bije woda mineralna o właściwościach leczniczych.

Karlowe Wary fot. Fotolia

Ok. 90 km na południowy zachód od stolicy leży Pilzno, nazywane czasem stolicą czeskiego browaru. To tutaj  mistrz piwowarski, Josef Groll, 176 lat temu opracował recepturę jasnego piwa – Pilsnera Urquella. Turyści przyjeżdżają do Pilzna właśnie po to, aby zobaczyć słynny browar-muzeum. Na miejscu, oprócz zwiedzania podziemnych tuneli i poznawania historii browaru, czeka odwiedzających degustacja „dojrzewającego” Pilsnera, lanego prosto z oryginalnej, drewnianej beczki!

4. Praga

To niekwestionowana królowa europejskich stolic i najchętniej odwiedzane miasto w Czechach. Każdego roku Pragę odwiedza ponad 4 miliony turystów. Wszystko za sprawą wyjątkowej architektury oraz niepowtarzalnego klimatu. Przepięknych, cennych historycznie miejsc jest tutaj tak dużo, że trudno wybrać te najciekawsze. Na początek starówka, będąca obecnie salonem Pragi, gdzie tłumy gromadzą się latem w ogródkowych kawiarenkach i wpatrują się w ciekawy zegar astronomiczny Orloj na ścianie ratusza. Interesującym punktem jest również Josefov, czyli historyczna dzielnica żydowska ze słynną synagogą Staronovą (z 1868 roku) oraz cmentarzem żydowskim.

Praga fot. Pixabay

Warto przespacerować się mostem Karola – ruchliwym deptakiem turystycznym z wyjątkową, kamienną galeria rzeźb pod gołym niebem, a później zwiedzić ”królewską” dzielnicę Hradczany z zespołem zabytkowych budowli i prawdziwych arcydzieł sztuki, m.in. Zamkiem Praskim, bazyliką św. Jerzego, Złotą Uliczką oraz katedrą św. Wita z największym dzwonem w Czechach. Zwiedzanie Pragi nie może obyć się bez odwiedzin jednej z praskich piwiarni – najbardziej znana jest ta U Zlatého Tygra. Podobno miejsce to odwiedzał sam Bill Clinton. Wizytę w piwiarni najlepiej zostawić na późny wieczór, aby nie musieć później siadać za kółkiem. Aby spojrzeć na stolicę z góry, warto wybrać się na hradczańskie wzgórze.

5. Centrum Babylon

A może na zakończenie, po intensywnym zwiedzaniu Czech, skorzystać z odrobiny rozrywki i relaksu? Dlaczego nie?! Idealnym miejscem, szczególnie dla rodzin, jest Centrum Babylon. To jeden z największych w Czechach parków rozrywki. Kompleks powstał w centrum miasta Liberec, w środkowo-północnej części kraju.

Na miejscu dostępnych jest tak wiele atrakcji, że trudno się zdecydować: aquapark z basenami i zjeżdżalniami,  lunapark, kręgielnia, kasyna, kino 4D, symulator gry w golfa, jak również coś dla miłośników relaksu: łaźnie rzymskie, jacuzzi, bicze wodne, sauny i specjalna strefa relaksu. Całodzienny bilet do aquaparku  dla dorosłych kosztuje ok. 350 koron czeskich, a dla dzieci ok. 240 koron.

Czechy samochodem – co warto wiedzieć?

Wymagane dokumenty: paszport lub dowód osobisty, prawo jazdy oraz ubezpieczenie OC samochodu

Przepisy drogowe: są bardzo zbliżone do tych obowiązujących w Polsce. Ograniczenia prędkości  na autostradzie – 130 km/h, poza terenem zabudowanym – 90 km/h, w terenie zabudowanym – 50 km/h. W Czechach jazda z włączonymi światła mijania jest również obowiązkowa przez cały rok. Dopuszczalny limit alkoholu we krwi u kierowcy to 0,00 promila we krwi. Jeśli chodzi o rozmowę kierowcy przez telefon, podobnie jak w Polsce, dopuszczalna jest tylko przy użyciu zestawu głośnomówiącego.

Winiety – opłaty drogowe w Czechach: Planując wyprawę samochodową do Czech, musimy pamiętać o wykupieniu winiet drogowych (w formie nalepki na szybę). Są one niezbędne podczas poruszania się autostradami (drogami oznaczonymi literą D). Można ominąć płatne odcinki, ale to znacznie wydłuży naszą drogę. Obecnie sieć autostrad w Czechach jest bardzo rozbudowana i wynosi ponad 1 000 km. Winietę najwygodniej kupić przy jeden ze stacji benzynowych.

Ile to kosztuje? Najtańsza, 10-dniowa winieta to koszt 310 koron czeskich (równowartość 52 zł). W przypadku winiety miesięcznej zapłacimy 440 koron czeskich (ok. 75 zł). Warto o tym pamiętać, bo kara za nieposiadanie ważnej winiety lub jej brak wynosi do 5000 koron czeskich (mandat)!

___

RadioZET.pl/NC

Oceń