Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Zwiedzamy najpiękniejsze parki narodowe. Samochodem przez zachodnią Polskę

07.03.2018 13:16

Niesamowite klify, szlaki turystyczne, imponujące formacje skalne oraz prawdziwe bogactwo fauny i flory. Różnorodność polskich parków narodowych fascynuje i przyciąga nie tylko miłośników przyrody. Te miejsca powinien zobaczyć każdy!

Parki Narodowe w zachodniej Polsce fot. Fotolia

Odkrywamy 6 najpiękniejszych parków narodowych w zachodniej części Polski. Zatem starujemy… i zaczynamy od samej północy.

1. Woliński Park Narodowy – niesamowite klifowe wybrzeże

To miejsce naturalnie wyjątkowe. Woliński Park Narodowy, utworzony w 1960 roku, obejmuje teren ochronny  największej polskiej wyspy, Wolin, w środkowo-zachodniej Polsce. Park zachwyca przede wszystkim walorami przyrodniczymi – najpiękniejszym odcinkiem polskiego wybrzeża klifowego oraz obszarem dobrze zachowanych lasów bukowych. Dużą popularnością cieszą się też punkty widokowe, z których można podziwiać niesamowitą panoramę.

Woliński Park Narodowy fot. Fotolia

Jedną z atrakcji tego miejsca jest Zagroda Pokazowa Żubrów. W części udostępnionej turystycznie, wzdłuż ogrodzenia, znajdują się widokowe pomosty i tablice poglądowe o poszczególnych gatunkach żubrów.

• ok. 85 km ze Szczecina

2. Drawieński Park Narodowy – najpiękniejszy szlak kajakowy

Kolejnym punktem samochodowej wyprawy będzie Drawieński Park Narodowy. Jest jednym z najcenniejszych terenów przyrodniczych w Polsce, a jednocześnie jednym z najrzadziej odwiedzanych parków w naszym kraju. A szkoda, bo to miejsce naprawdę wyjątkowe.

Drawieński Park Narodowy fot. Adam Lawnik/East News

Drawieński Park Narodowy obejmuje szczególnie cenne odcinki rzek Drawy i Płocicznej wraz z otaczającymi je lasami, które stanowią ponad 80 proc. całego obszaru chronionego. Wpływ na krajobraz tego parku ma szybki nurt rzek, które rzeźbią niesamowite wąwozy i zagłębienia, o zboczach sięgających nawet do 30 m wysokości. To doskonałe miejsce dla wielbicieli aktywnego wypoczynku – w parku znajduje się jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce.

• ok. 115 km ze Szczecina

3. Park Narodowy „Ujście Warty” – w królestwie ptaków

Najpierw parkujemy w pobliżu parku, a później wybieramy się na pieszą lub rowerową wycieczkę. Park Narodowy „Ujście Warty” słynie z wielu ścieżek przyrodniczych, dzięki których mamy szansę na odkrycie wyjątkowych bogactw parku i bliskie spotkanie z naturą.

Park Narodowy „Ujście Warty” to „najmłodszy” obszar chroniony w Polsce (powstał w 2001 roku). Park został stworzony dla ochrony unikatowych terenów podmokłych, rozległych łąk i pastwisk, które stanowią ostoję dla ponad 260 gatunków ptaków. W pobliżu Kostrzyna, przy drodze krajowej nr 22 Kostrzyn nad Odrą, mieszczą się punkty widokowe dla obserwatorów.

• ok. 131 km ze Szczecina

4.    Wielkopolski Park Narodowy

Następny przystanek samochodowej podróży to Wielkopolski Park Narodowy, położony zaledwie 20 km od Poznania. Na terenie parku utworzono 18 obszarów ochrony ścisłej o łącznej powierzchni 260 ha. Chronią one rozmaite formy krajobrazu polodowcowego, najbardziej naturalne zbiorowiska roślinne, a także związane z nimi zwierzęta.

Miejsce to jest niezwykle popularne, odwiedzane każdego roku przez niemal milion turystów. Przez teren Wielkopolskiego Parku Narodowego biegnie 5 dobrze oznakowanych szlaków turystycznych. Wyznaczono także 7 tras wycieczkowych, pozwalających na poznawanie nie tylko przyrodniczych walorów tego obszaru, ale również bogactw kulturowych.

• ok. 20 km z Poznania

5.    Karkonoski Park Narodowy – dla miłośników nart i nie tylko

W południowo-zachodniej części Polski, przy granicy z Czechami, znajdziemy Karkonoski Park Narodowy. To wyjątkowe walory przyrodnicze pasma Karkonoszy sprawiły, że utworzono na ich terenie park narodowy. Niezwykły krajobraz tworzą tutaj szczyty górskie, mokradła, torfowiska i górskie jeziora. Największą, przyrodniczą atrakcją tego miejsca są wodospady, jedne z najbardziej malowniczych w całej Polsce.

Karkonoski Park Narodowy fot. Fotolia

Karkonoski Park Narodowy to doskonałe miejsce na każdą porę roku. W ciepłych miesiącach park przyciąga miłośników pieszych wędrówek (obejmuje aż 112 km szlaków turystycznych) oraz rowerowych wycieczek, a zimą kusi wielbicieli nart. Na miejscu udostępniono 17 km nartostrad oraz 10 wyciągów.

• ok. 20 km z Jeleniej Góry

6. Park Narodowy Gór Stołowych

Niesamowita rzeźba Gór Stołowych kształtowała się od niemal 100 mln lat. Charakterystycznymi elementami krajobrazu są imponujące skalne formy w postaci głębokich szczelin, labiryntów, blokowisk skalnych czy pojedynczych skałek o niespotykanych, fantastycznych kształtach. Ta „przyrodnicza rzeźba” czyni Góry Stołowe wyjątkowymi w skali Polski.

Góry Stołowe fot. Fotolia

Park Narodowy Gór Stołowych, utworzony w 1993 roku, położony jest na terenie Sudetów Środkowych, przy granicy polsko‐czeskiej.

• ok. 96 km z Jeleniej Góry
___

RadioZET.pl/NC

Oceń