Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Darmowe podróże po Europie dla młodych. Unia Europejska znów rozdaje bilety

06.11.2019 11:03

Unia Europejska ma do rozdania 20 tys. międzynarodowych biletów kolejowych Interrail. W ramach akcji "DiscoverEU" 18-letni obywatele UE mogą wyruszyć w darmową podróż po Europie. Rekrutacja do programu rusza 7 listopada. 

Bilety kolejowe fot. Shutterstock

„DiscoverEU” to unijny program, który ma zachęcić młodych ludzi do podróżowania i odkrywania Europy. Akcja jest skierowana do osób, które ukończyły 18 lat. Komisja Europejska chce z okazji osiągnięcia pełnoletniości rozdawać specjalne bilety Interrail, które uprawniają do bezpłatnych podróży pociągami po całym kontynencie.  

DiscoverEU: kto skorzysta z tej akcji?

Programem DiscoverEU zostaną objęci obywatele Unii Europejskiej, którzy urodzili się w okresie między 1 stycznia 2001 r. (włącznie) a 31 grudnia 2001 r. (włącznie). Konieczne jest też właściwe wypełnienie wniosku internetowego (należy podać prawidłowy numer dowodu tożsamości lub paszportu). Po uzupełnieniu dostępnego na stronie formularza należy rozwiązać quiz i odpowiedzieć na dodatkowe pytanie.  

W każdej turze UE ma do rozdania minimum 20 tys. biletów. Zgłoszenia są rozpatrywane proporcjonalnie do wielkości kraju, ale jeśli z któregoś państwa będzie mniej wniosków niż miejsc, to przechodzą one na innych chętnych – niezależnie od narodowości. Szczęśliwcy, którzy dołączą do programu "DiscoverEU", staną się jednocześnie jego ambasadorami. Ich obowiązkiem będzie zdawanie relacji ze swojej podróży np. za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Rekrutacja rusza 7 listopada i potrwa trzy tygodnie – aż do 28 listopada. Szczegóły projektu dostępne są na stronie akcji "DiscoverEU"

30 dni darmowych podróży po Europie

Zwycięzcy w konkursie mogą podróżować koleją po Europie przez maksymalnie 30 dni, w okresie między 1 kwietnia a 31 października 2020 roku. Wyjątkiem są niektóre, wybrane fragmenty tras, które można pokonać za pomocą innych środków transportu. Bilet Interrail nie pokrywa jednak kosztów noclegu ani innych wydatków. 

- Inicjatywa DiscoverEU umożliwi Ci odbycie zaplanowanej przez siebie podróży, podczas której odkryjesz zalety swobodnego przemieszczania się w Unii Europejskiej, poznasz różnorodność Europy, jak również jej bogactwo kulturowe i historię – zachęcają twórcy projektu. – Będzie to również okazja do zawarcia znajomości z mieszkańcami całego kontynentu! DiscoverEU to też okazja do rozwijania umiejętności życiowych, które przydadzą się w przyszłości, takich jak niezależność, pewność siebie i otwartość na inne kultury.

Ci, którzy nie są zbyt odważni, mogą też wysłać zgłoszenie grupowe zamiast indywidualnego. Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie osoby wypełniające formularz muszą spełniać warunki projektu i że można dopisać maksymalnie czworo znajomych. Osoby niepełnosprawne także mogą brać udział w inicjatywie. UE zapewnia, że dostaną pomoc i wsparcie, które pozwoli im w pełni skorzystać z zalet projektu.

Źródło: onet.pl, fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń