Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Darmowe zwiedzanie zabytków we Włoszech. Wraca popularny program dla turystów

04.10.2019 10:55

We Włoszech znowu można zwiedzać za darmo państwowe muzea, galerie i słynne zabytki w pierwszą niedzielę każdego miesiąca. Inicjatywę tę przywrócił nowy minister kultury - Dario Franceschini - w formie, jaką zainicjował pięć lat temu.

Rzym fot. Pixabay

Dario Franceschini, należący do Partii Demokratycznej, powrócił na stanowisko ministra kultury po 15 miesiącach przerwy. Wraz z nim wróciły bezpłatne niedziele w muzeach i galeriach w całym kraju na początku każdego miesiąca. To bardzo dobra wiadomość dla wielbicieli Włoch. 

Włochy: darmowe zwiedzanie w niedziele

Jak podaje PAP, z oferty "darmowych niedziel" skorzystało wcześniej 15 milionów osób. W wielu zabytkach takich, jak rzymskie Koloseum czy Pompeje na południu Włoch, padały wtedy rekordy zwiedzających, a do wszystkich placówek ustawiały się długie kolejki.

Jedną z pierwszych decyzji Franceschiniego, który we wrześniu ponownie zajął stanowisko ministra, było przywrócenie bezpłatnych niedziel w formie, jaką zainicjował z wielkim sukcesem.
Pierwszą niedzielą, jaką będzie można spędzić za darmo w muzeach, zabytkach i na terenach wykopalisk archeologicznych, wypada 6 października. W przypadku najbardziej obleganych miejsc obowiązywać będzie limit zwiedzających.

Następca Franceschiniego na stanowisku szefa resortu - Alberto Bonisoli, który pełnił ten urząd w poprzednim rządzie Giuseppe Contego, wprowadził wcześniej zmiany do programu. Zamiast bezpłatnego zwiedzania w pierwszą niedzielę każdego miesiąca postanowił inaczej rozłożyć takie dni w roku, z wyłączeniem szczytu sezonu turystycznego latem. Wprowadził na przykład tydzień kultury w marcu.

___

RadioZET.pl/PAP/NC

Oceń
Tagi