Do USA bez wizy? Polska z rekordowo niskim odsetkiem odmów wizowych
05.02.2019 09:37Już niedługo zniesienie wiz do Stanów Zjednoczonych może stać się faktem. Polska ma najniższy w historii procent odmów w procesie starania się o pozwolenie na wjazd do USA. Według danych departamentu stanu, to niecałe 4 procent.
Jeszcze nigdy w historii nie byliśmy tak blisko zniesienia wiz do USA. Najnowsze dane opublikował Departament Stanu. W 2018 roku tylko 3,99% starających się o wizę otrzymało odmowę. O ile musimy jeszcze obniżyć statystki odrzuconych wniosków, aby dołączyć do ruchu bezwizowego?
Bez wizy do USA: brakuje tylko 1 punkt proc.
Okazuje się, że jeśli liczba ta spadnie do 3 proc., to zostanie uruchomiona procedura przyłączenia Polski do Visa Waiver Program, co pozwoli na loty do Stanów Zjednoczonych bez wiz. A wszystko wskazuje na to, że tak się stanie, patrząc na obecny trend spadkowy, jeśli chodzi o procent odrzuconych wniosków - na początku ubiegłego roku odsetek odmów wyniósł 6 procent.
Ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher, powiedział że zniesienie wiz dla Polaków to jej priorytet. Od ubiegłego roku działa też Koalicja Wizowa, do której należą m.in. LOT czy Polska Izba Turystyki. Razem zachęcają i pomagają turystom poprawnie wypełniać wnioski - bo to właśnie błędy w dokumentach są bardzo częstą przyczyną nieprzyznania wizy. To z kolei psuje statystyki i oddala od upragnionego celu, czyli bezwizowych wyjazdów Polaków do USA.
Do Stanów Zjednoczonych bez wizy mogą podróżować obywatele 38 krajów, m.in. mieszkańcy Estonii, Łotwy, Litwy, Czech i Słowacji.
Przeczytaj także:
• Lot do USA bez wizy. Jest szansa w tym roku
___
RadioZET.pl/JM/NC