Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Marcin Wojciechowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Dokąd Polacy latają najczęściej? Urząd Lotnictwa Cywilnego opublikował dane

31.10.2018 11:24

Wielka Brytania pozostaje ulubionym kierunkiem podróży z polskich lotnisk, ale w czołówce zestawienia zaszły ciekawy zmiany – tak pokazują dane Urzędu Lotnictwa Cywilnego dotyczące polskiego rynku lotniczego za pierwsze półrocze 2018 roku. 

Samolot fot. Shutterstock

Raport ULC dotyczy lotów wyłącznie w okresie od stycznia do końca czerwca. Szczególnie ciekawie prezentuje się rywalizacja między linią LOT, Ryanairem i Wizzairem.

Tam Polacy latają najczęściej [Raport 2018]

Jeśli chodzi o najpopularniejsze kierunki, to wciąż wygrywa Wielka Brytania. Daleko za nimi są Niemcy, Włochy, Norwegia i Hiszpania.

Na pierwszy rzut oka w czołówce, a dokładniej w pierwszych 10. miejscach raportu, nie widać wielkich zmian w porównaniu z rokiem poprzednim. We wszystkich kierunkach rośnie też liczba pasażerów (wyjątkiem jest Irlandia). Najszybszy wzrost, co dla niektórych może być zaskoczeniem, notują Ukraina i Izrael.

zestawienie 2018 fot. Urząd Lotnictwa Cywilnego

W analogicznym okresie zeszłego roku na trasach z Polski do naszego wschodniego sąsiada podróżowało w 2017 roku 295 tys. pasażerów, a teraz aż 518 tys. osób. Dzięki temu Ukraina wskoczyła do czołowej dziesiątki najważniejszych tras z Polski.

Jeszcze większy, bo grubo ponad dwukrotny wzrost zanotował Izrael. W I półroczu 2017 roku na trasach do tego kraju podróżowało 163 tys. pasażerów, teraz – aż 392,6 tys. osób. Izrael przeskoczył w ten sposób aż 5 pozycji do góry i znalazł się na 12  miejscu zestawienia.

Zacięta walka między liniami lotniczymi

Ciekawie prezentują się dane dotyczące liczby przewiezionych pasażerów przez linie lotnicze. Z raportu ULC wynika bowiem, że znacząco zmniejszyła się przewaga Ryanaira nad LOT. Jeszcze rok temu o tej porze roku obie linie lotnicze dzieliło aż 1,7 mln pasażerów, obecnie Ryanair jest lepszy o jedyne 800 tysięcy przewiezionych pasażerów.

Linie lotnicze fot. Urząd Lotnictwa Cywilnego

Jednocześnie LOT znacząco umocnił swoją przewagę nad Wizzairem. Udziały w rynku narodowego przewoźnika w I półroczu zwiększyły się do 25,38 proc. w stosunku do 22,32 proc. w analogicznym okresie rok temu. Różnica między LOT a Wizzair zwiększyła się w tym okresie o ponad 620 tys. pasażerów.

Źródło: fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń