Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Domy za darmo na Sycylii. Zaskakująca oferta włoskiego miasteczka

05.11.2019 10:47

Burmistrz miejscowości Cammarta, na włoskiej Sycylii, wpadł na nietypowy pomysł przyciągnięcia do miasta nowych mieszkańców i inwestorów. Władze postanowiły... rozdawać domy zupełnie za darmo. Aby stać się właścicielem takiej posiadłości, trzeba jednak spełnić określone warunki. 

Cammarata fot. Shutterstock

W ciągu ostatnich kilku lat wiele włoskich miast (na Sycylii i Sardynii) zaczęło sprzedawać "domy za 1 euro". Celem akcji było ożywienie opustoszałych miejscowości i zachęcenie nowych osób do przeprowadzki. Władze sycylijskiej miejscowości Cammarata poszły o krok dalej - oferują domy za darmo.

Vincenzo Giambrone, burmistrz Cammaraty, jest załamany liczbą mieszkańców, która wyjechała z miast. Dlatego robi wszystko, by ocalić miasto przed wyludnieniem. Od trzech lat nieustannie namawiał właścicieli opuszczonych i popadających w ruinę domów, by oddali je za darmo.

- Nie mogę patrzeć, jak piękne i zabytkowe centrum mojego miasta pustoszeje i obraca się w ruinę. To boli. Właściciele nieruchomości nie interesują się tym, co się dzieje z ich domami, gdy już je opuszczą. Nie chcą też odrestaurowywać swoich zabytkowych lokali. Zostawia to głębokie blizny na obliczu naszej miejscowości i powoduje, że zagrożenie zawalenia się domów staje się realne  - powiedział w rozmowie z CNN Travel Giambrone.

Cammarata: władze rozdają darmowe domy

Według Giambrone dostępnych jest obecnie około 12 kamiennych budynków, a wkrótce ma być ich więcej. W mieście znajduje się takich przynajmniej 100. Wszystkie zlokalizowane są w historycznym centrum. "Nowi mieszkańcy mogą wreszcie wkroczyć i zabezpieczyć kruche mury, a przy okazji ożywić obszar historyczny" - tłumaczy.

Jakie są warunki przystąpienia do akcji? 

Osoby, która otrzymają taką posiadłość, muszą zobowiązać się do remontu nieruchomości w ciągu trzech lat od zakupu, wpłacić depozyt w wysokości 5000 euro, czyli ok. 20 tys. złotych, który zostanie zwrócony po zakończeniu remontu. Będą również musieli przedstawić propozycję przebudowy nieruchomości.

Pierwszeństwo wśród potencjalnych nabywców będą miały młode pary z dziećmi pary. Co więcej, jeśli któraś z nich doczeka się kolejnego potomstwa, może liczyć nawet na tysiąc euro dodatku. Nowi właściciele mogą przekształcić nowo nabyte budynki w hotele, pensjonaty, czy restauracje.

Miejscowość Cammarata znajduje się ok. 60 kilometrów na południowy wschód od Palermo. Miejsce to znane jest jako "miasto z tysiącem balkonów na wschodzie”, ponieważ z niemal każdego balkonu można podziwiać spektakularne krajobraz Etny.

ZOBACZ TAKŻE:

•  Domy za 1 euro. Nietypowe ogłoszenia w 15 miejscowościach

•  Włoski region szuka mieszkańców. Zapłaci nawet 110 tys. zł za przeprowadzkę

Źródło: CNN Travel, Onet.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń
Tagi