Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Duże zmiany dla pasażerów PKP. Wysokie odszkodowania za opóźnienie pociągu

15.10.2018 09:45

Zgodnie z nowymi przepisami, przegłosowanymi w komisji transportu przy Parlamencie Europejskim, pasażerowie będą mieli większe prawa. Co to dokładnie oznacza? Jeśli opóźnienie pociągu pociągów ponad 2 godziny, to pasażerom będzie przysługiwał zwrot pełnej ceny biletu. Zmiany mają wejść w życie w 2021 roku.

Stacja PKP fot. Shutterstock

Głównym założeniem pracującej nad zmianami przepisów komisji transportu w Parlamencie Europejskim jest zrównanie praw pasażerów kolei i linii lotniczych. Zgodnie z nowym projektem rekompensata dla pasażerów ma zależeć od czasu spóźnienia. 

Pełny zwrot ceny biletu za duże opóźnienie

W myśl nowych przepisów, jeśli pociąg jest opóźniony od 60-90 minut przewoźnik musi zwrócić połowę ceny za bilet. Przy opóźnieniach w przedziale 90-120 minut - 3/4 ceny, a powyżej 120 minut - zwrot całej kwoty biletu

To znacznie lepsze przepisy dla pasażerów od tych obecnie obowiązujących – aktualnie za opóźnienie od 60 do 119 minut przysługuje nam zwrot 25 proc. wartości biletu, natomiast powyżej 2 godzin – połowa. Co więcej, jeżeli opóźnienie wynosi więcej niż 60 minut, pasażer może kontynuować podróż u dowolnego przewoźnika. Oczywiście, jeśli pozwala na to wewnętrzna umowa pomiędzy nimi.

Warto pamiętać, że wszystkie te prawa są wyłączone, jeżeli podróżni o opóźnieniu zostali poinformowani przed zakupem biletu.

Ułatwienia dla niepełnosprawnych i rowerzystów

W nowym pakiecie zmian uwzględniono również niepełnosprawnych. Rozszerzono możliwość przejazdu z osobą towarzyszącą lub psem na wszystkie typy pociągów. Skróci się również czas powiadamiania przewoźnika, że planuje się skorzystanie z jego usług. Do tej pory trzeba było to robić nawet w dwudniowym wyprzedzeniem, a dzięki nowym regulacjom ten czas ma skrócić się nawet do trzech godzin na mniejszych stacjach. 

Pomyślano również o rowerzystach. W ciągu dwóch lat od daty wejścia przepisów w życie każdy nowy lub wyremontowany skład będzie musiał mieć osiem stojaków na rowery i wyraźnie oddzieloną i oznakowaną strefę dla pasażerów.

Aby nowe, korzystne dla pasażerów przepisy weszły w życie, musi je przegłosować Parlament Europejski, a potem – ratyfikować kraje członkowskie. Według wstępnych ustaleń zmiany mogą wejść w życie od 2021 roku.

Źródło: wp.pl, fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń