Erupcja Etny na Sycylii. Eksperci ostrzegają przed kolejnym wybuchem

27.12.2018 12:13

W wyniku trzęsienia ziemi, do którego doszło w nocy z wtorku na środę, obrażenia odniosło 30 osób, a 600 zostało ewakuowanych. Eksperci ostrzegają, że może otworzyć się nowa szczelina erupcyjna.

Erupcja Etny na Sycylii fot. Davide Anastasi/Xinhua News/East News

W nocy z wtorku na środę (25-26 grudnia) na Sycylii doszło do trzęsienia ziemi wywołanego przebudzeniem się wulkanu Etna. Wstrząs miał magnitudę 4,8. Drgania, które wywołał spowodowały uszkodzenia i zawalenia się wielu budynków. Co więcej, rannych zostało 28 osób. Najnowsze obserwacje prowadzone ze śmigłowca wskazują, że wulkan jest bardzo niestabilny i nagromadzona w nim energia może powodować kolejne wstrząsy.

Etna. "Może dojść do kolejnej erupcji"

Jak przyznał dyrektor oddziału Krajowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii w Katanii, Eugenio Privitera: - Nie możemy wykluczyć otwarcia nowej szczeliny erupcyjnej na wysokości niższej od tej, jaka powstała 24 grudnia (za tvn24.pl). Jego zdaniem silny wstrząs w czasie świąt świadczy o tym, że wewnątrz wulkanu skumulowała się ogromna energia, która nie znajduje ujścia i próbuje wydostać się przez zbocza. Tym ekspert tłumaczy to, że do trzęsienia ziemi doszło na niewielkiej głębokości - jednego kilometra. Gdyby, jak wskazał Privitera, epicentrum znajdowało się głębiej, mogłoby nie dojść do zniszczeń.

Wstrząs, który był jak dotychczas najsilniejszym od momentu przebudzenia się Etny w poniedziałek, był odczuwalny też w 300-tysięcznej Katanii.

Przeczytaj także: Kolejny wstrząs w rejonie Etny. 28 osób poszkodowanych

Sycylia: ewakuowano 600 osób

Jak podaje agencja informacyjna Xinhua, powołując się na przedstawicieli włoskich władz, w wyniku tego zdarzenia 28 osób zostało rannych. Dodatkowo z powodów bezpieczeństwa około 600 osób zostało ewakuowanych ze swoich domów znajdujących się w pobliżu. Ludzie, którzy musieli opuścić swoje zniszczone domy, zostali umieszczeni w hotelach i pensjonatach - poinformowały lokalne władze.

Szkody powstałe w wyniku trzęsienia ziemi na Sycylii zanotowano w sześciu gminach: Zafferana Etnea, Acireale, Aci Sant'Antonio, Aci Catena, Aci Bonaccorsi i Santa Venerina. W tej ostatniej miejscowości zniszczonych zostało 15 domów. W Acireale uszkodzeniu uległ kościół.

Włoski polityk Nello Musumeci w mediach społecznościowych poinformował, że spotkał się w środę z przedstawicielami najbardziej zniszczonych miast w celu zaplanowania działań po katastrofie. Ponownie otwarte zostało lotnisko w Katanii, które zawiesiło działalność w Wigilię z powodu aktywności Etny.

Przeczytaj także: Potężne tsunami uderzyło w Indonezję. Co najmniej 222 ofiary [ZDJĘCIA]

Źródło: wprost.pl, tvn24.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń