Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Erupcja Etny na Sycylii. Eksperci ostrzegają przed kolejnym wybuchem

27.12.2018 12:13

W wyniku trzęsienia ziemi, do którego doszło w nocy z wtorku na środę, obrażenia odniosło 30 osób, a 600 zostało ewakuowanych. Eksperci ostrzegają, że może otworzyć się nowa szczelina erupcyjna.

Erupcja Etny na Sycylii fot. Davide Anastasi/Xinhua News/East News

W nocy z wtorku na środę (25-26 grudnia) na Sycylii doszło do trzęsienia ziemi wywołanego przebudzeniem się wulkanu Etna. Wstrząs miał magnitudę 4,8. Drgania, które wywołał spowodowały uszkodzenia i zawalenia się wielu budynków. Co więcej, rannych zostało 28 osób. Najnowsze obserwacje prowadzone ze śmigłowca wskazują, że wulkan jest bardzo niestabilny i nagromadzona w nim energia może powodować kolejne wstrząsy.

Etna. "Może dojść do kolejnej erupcji"

Jak przyznał dyrektor oddziału Krajowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii w Katanii, Eugenio Privitera: - Nie możemy wykluczyć otwarcia nowej szczeliny erupcyjnej na wysokości niższej od tej, jaka powstała 24 grudnia (za tvn24.pl). Jego zdaniem silny wstrząs w czasie świąt świadczy o tym, że wewnątrz wulkanu skumulowała się ogromna energia, która nie znajduje ujścia i próbuje wydostać się przez zbocza. Tym ekspert tłumaczy to, że do trzęsienia ziemi doszło na niewielkiej głębokości - jednego kilometra. Gdyby, jak wskazał Privitera, epicentrum znajdowało się głębiej, mogłoby nie dojść do zniszczeń.

Wstrząs, który był jak dotychczas najsilniejszym od momentu przebudzenia się Etny w poniedziałek, był odczuwalny też w 300-tysięcznej Katanii.

Przeczytaj także: Kolejny wstrząs w rejonie Etny. 28 osób poszkodowanych

Sycylia: ewakuowano 600 osób

Jak podaje agencja informacyjna Xinhua, powołując się na przedstawicieli włoskich władz, w wyniku tego zdarzenia 28 osób zostało rannych. Dodatkowo z powodów bezpieczeństwa około 600 osób zostało ewakuowanych ze swoich domów znajdujących się w pobliżu. Ludzie, którzy musieli opuścić swoje zniszczone domy, zostali umieszczeni w hotelach i pensjonatach - poinformowały lokalne władze.

Szkody powstałe w wyniku trzęsienia ziemi na Sycylii zanotowano w sześciu gminach: Zafferana Etnea, Acireale, Aci Sant'Antonio, Aci Catena, Aci Bonaccorsi i Santa Venerina. W tej ostatniej miejscowości zniszczonych zostało 15 domów. W Acireale uszkodzeniu uległ kościół.

Włoski polityk Nello Musumeci w mediach społecznościowych poinformował, że spotkał się w środę z przedstawicielami najbardziej zniszczonych miast w celu zaplanowania działań po katastrofie. Ponownie otwarte zostało lotnisko w Katanii, które zawiesiło działalność w Wigilię z powodu aktywności Etny.

Przeczytaj także: Potężne tsunami uderzyło w Indonezję. Co najmniej 222 ofiary [ZDJĘCIA]

Źródło: wprost.pl, tvn24.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń