Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Beata Tadla
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Fale niosą tony śmieci. Dramatyczna sytuacja na Karaibach [WIDEO]

23.07.2018 09:27

Ocean śmieci - tak najprościej można opisać dramatyczną sytuację wokół karaibskiej wyspy Haiti w Ameryce Środkowej. Wstrząsające nagranie ukazuje skalę zanieczyszczenia oceanów ogromną ilością śmieci. 

Śmieci na Morzu Karaibskim fot. YouTube/screen

Jeśli Karaiby kojarzą się nam z przepięknymi, rajskimi wyspami, to nagranie z wyspy Haiti może zweryfikować nasze pozytywne wyobrażenia. Wideo przedstawia plażę miejską w Santo Domingo, czyli w stolicy Dominikany. Tamtejsze wybrzeże dosłownie tonie pod naporem setek ton plastikowych śmieci i odpadów. Wstrząsające nagranie, które opublikowała fundacja chroniąca środowisko - Parley, obiegło już cały świat.

"Wysypisko śmieci" na plaży Dominikany [WIDEO]

Zebrano ponad 30 ton śmieci 

Wolontariusze fundacji Parley, korzystając z pomocy dominikańskiej armii i mieszkańców Santo Domingo, zorganizowali "wielkie sprzątanie" plaż stolicy Dominikany. Około 500 ludzi biorących udział w tej akcji, zebrało ponad 30 ton śmieci w ciągu 3 dni. Oczywiście nie jest to koniec planowanych akcji, które mają pomóc w uratowaniu dominikańskich plaż, które dosłownie "toną" w plastiku. 

Fundacja Parley zorganizowała także wyzwanie, w którym może wziąć udział każdy. Polega ono na zaprzestaniu używania jednej plastikowej rzeczy, z której do tej pory korzystaliśmy na co dzień. Następnie trzeba udostępnić to w mediach społecznościowych (#ParleyAir) i oznaczyć znajomych skłonnych do podjęcia takiego wyzwania w celu ratowania oceanu przed plastikiem.

Jak pokazują wyniki ostatnich badań, w oceanach pływa co najmniej 5 trylionów plastikowych odpadków ważących łącznie ponad 250 tys. ton.

___

RadioZET.pl/noizz.pl/NC

Oceń