Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Gdzie Polacy najbardziej lubią plażować? To najpopularniejsze kurorty na wakacje

17.04.2019 11:52

Antalya w Turcji, Burgas w Bułgarii i Heraklion na Krecie cieszą się największym zainteresowaniem w biurach podróży - tak wynika z raportu Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Po kilku latach przerwy do łask powraca też Turcja i Tunezja.

Antalya fot. Pixabay

Urząd Lotnictwa Cywilnego opublikował najnowsze zestawienie (z 2018 roku) najpopularniejszych kierunków z polskich lotnisk w ruchu czarterowym. Raport pokazuje, do których kurortów wakacyjnych Polacy latają najchętniej. Gdzie najbardziej lubimy plażować?

Turcja i Bułgaria najlepsze na plażowanie

Zestawienie nie uwzględnia oczywiście kierunków, do których bardzo często wybieramy się również samochodem - tutaj bez wątpienia na podium znalazłaby się Chorwacja. Raport ULC uwzględnia te kierunki, do których najczęściej wybieramy się z biurem podróży samolotem. 

Ulubionym kurortem wakacyjnym wśród Polaków pozostaje Antalya. Zwiększyła się ponad dwukrotnie liczba Polaków, którzy zdecydowali się spędzić wczasy na Riwierze Tureckiej – w zeszłym roku było to aż 653 tysiące osób.

raport ULC fot. Urząd Lotnictwa Cywilnego

Na drugim miejscu znalazło się Burgas, czyli region Warny w Bułgarii. Na trzeciej pozycji znalazł się kurort Heraklion na Krecie

Z rankingu wynika również, że w zeszłym roku po raz kolejny zaczęliśmy latać do krajów północnej Afryki – piąta wśród najpopularniejszych kurortów była Hurghada (wzrost liczby turystów z Polski o ponad 80 tys. w skali roku), 15. miejsce zajęło Marsa Alam, a na 20. miejscu znalazło się Szarm el-Szejk.

Do zestawienia czołowych kurortów wakacyjnych po kilku latach przerwy wróciła też Tunezja – w zeszłym roku na lotnisko w Monastyrze poleciało ponad 60 tys. pasażerów. 

Spadek notuje na przykład Hiszpania, która w poprzednich latach biła rekordy popularności z powodu obaw o bezpieczeństwo w Turcji czy Egipcie. W zeszłym roku mniej turystów odwiedziło Teneryfę, Fuerteventurę i Gran Canarię, natomiast liczba pasażerów czarterowych z Polski do Malagi czy Barcelony praktycznie nie zmieniła się w ciągu roku.

ZOBACZ TAKŻE:

• Dokąd najczęściej latamy z Polski? Opublikowano listę najpopularniejszych kierunków

• Wybrano najlepsze kierunki na podróż w 2019 roku. Nowy ranking może zaskoczyć 

Źródło: fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń