Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Beata Tadla
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Gdzie Polacy najchętniej spędzali wakacje? Polskie hity lata 2018

07.09.2018 16:10

Przez ostatnie miesiące wielu Polaków spędzało urlop w różnych zakątkach Polski. Które miejsca cieszyły się największa popularnością i były najbardziej oblegane przez turystów?

Władysławowo plaża fot. Wojciech Strozyk/East News

Raport dotyczący najchętniej wybieranych miejsc na wakacje w Polsce przygotował portal Nocowanie.pl na podstawie danych zebranych w okresie czerwiec-sierpień 2018 r. Wśród najpopularniejszych miejscowości pojawiły się znane nadmorskie oraz górskie kurorty.

Uwielbiamy morze i góry

Pierwsze trzy miejsca tego zestawienia chyba nie powinny zaskoczyć. Na pierwszym miejscu pojawiło się Zakopane (wybrało je 5,2 proc. spośród wszystkich turystów). Drugie miejsce zajęło Władysławowo (ok. 5,1 proc.), a trzecie Łeba (ok. 3,9 proc.).

Wśród najpopularniejszych znalazły się także: Krynica Morska (ok. 3,6 proc.), Międzyzdroje (ok. 2,8 proc. ), Karpacz (ok. 2,5 proc.), Solina (ok. 2 proc.), Szczawnica (ok. 2 proc.) i Polańczyk (ok. 1,6 proc.).

zakopane fot. pixabay

Podobnie jak w ubiegłym roku, najchętniej wybieranym na wakacje województwem w Polsce było pomorskie (34 proc.), następnie zachodniopomorskie (25 proc.) i małopolskie (13 proc.). Turyści najrzadziej odwiedzali opolskie (0,2 proc.), łódzkie (0,2 proc.) i lubuskie (0,4 proc.). 

Jakich noclegów szukamy?

Polscy wczasowicze niezmiennie najchętniej wynajmują w Polsce kwatery i pokoje (48 proc.). Okazuje się jednak, że na przestrzeni ostatnich lat coraz bardziej wzrasta popularność domków (19 proc.), pensjonatów na wysokim poziomie (11 proc.) i apartamentów (10 proc.). A o co Polacy najczęściej pytają przy wyborze konkretnego miejsca noclegowego? Dopytują o telewizor, prywatną łazienkę i... radio.

W parze czy z rodziną?

Okazuje się, że w tym roku najczęściej jeździły na urlop... pary (35 proc.), a wyjazd trwał zazwyczaj 5-6 dni. Na kolejnych miejscach znalazły się grupy dla czterech (23 proc.), trzech (20 proc.) i pięciu osób (7 proc.). Porównujące te dane z poprzednimi latami można wywnioskować, że coraz rzadziej stawiamy na wypady rodzinne, a chętniej spędzamy wakacje z drugą połówką.

A w którym regionie Polski ceny były "najatrakcyjniejsze"? Zgodnie z wynikiem raportu... na Mazurach. Średni koszt noclegu dla 2 osób wyniósł tam 135 zł, w górach natomiast 141 zł, a nad morzem ok. 190 zł.

Źródło: wp.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń