Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Holandia znika z mapy. Kraj oficjalnie zmienił nazwę

02.01.2020 11:17

Nazwa "Holandia" przestaje oficjalnie istnieć. Od 1 stycznia powinno się już używać nazwy "Niderlandy". Rządzący uważają, że zmiana była konieczna, ponieważ pomoże ona zerwać z wizerunkiem Holandii jako kraju dzielnicy czerwonych latarni i narkotyków.

Holandia fot. Shutterstock

Rząd Holandii zdecydował, że rezygnuje z używania angielskiej nazwy Holland. Na arenie międzynarodowej kraj chce się identyfikować wyłącznie jako The Netherlands. O zmianie nazwy kraju władze informowały już w październiku

Holandia z nową nazwą Niderlandy

Teraz krajowe urzędy, instytucje publiczne i firmy muszą używać nazwy "Niderlandy". Holendrzy chcą, żeby nikt nie miał wątpliwości, jaka jest nazwa kraju - w 2020 roku odbędzie się tam konkurs Eurowizji, a jeszcze tego samego roku Holendrzy zaprezentują się pod nową nazwą w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.

Przez lata nazwy "Holandia" i "Niderlandy" były używane wymiennie. Ta pierwsza dotyczy jednak dwóch z dwunastu prowincji tworzących to państwo: Holandii Północnej i Holandii Południowej, w których znajdują się dwa największe holenderskie miasta - Amsterdam i Rotterdam. Uznano, że dwie prowincje nie mogą być reprezentatywne dla całego kraju. 

Rząd Niderlandów uznał również, że "Holandia" kojarzy się obecnie nie z rowerami, wiatrakami czy tulipanami, ale z dzielnicą "czerwonych latarni" w Amsterdamie oraz liberalnym podejściem do narkotyków. Szacuje się, że zmiana nazwy będzie kosztować budżet kraju około 200 tysięcy euro. 

Zagłosuj

Uważasz, że zmiana nazwy kraju to dobry pomysł?

Zmiana jest jednak częścią większego projektu, który ma nieco zmodyfikować wizerunek kraju, który nie chce kojarzyć się już wyłącznie z nieskrępowaną zabawą, jaką oferuje Amsterdam i stara się przyciągnąć tzw. turystów wysokiej jakości.

ZOBACZ TAKŻE: 

•  Kilka nowych miast na mapie Polski. Zmiany wejdą w życie na początku roku

•  Odkryto pięć nowych wysp w rejonie Arktyki. Odsłonił je topniejący lodowiec

___

RadioZET.pl/NC

Oceń
Tagi