Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

„Hotel slumsy” w Bombaju dostępny dla turystów

05.02.2018 13:57

Turyści mogą teraz na własne oczy przekonać się, jak wygląda życie w indyjskiej dzielnicy nędzy. „Hotel slumsy” powstał w Khar Danda, na zachodnim wybrzeżu Bombaju. To jedna z najbiedniejszych dzielnic Indii.

„Hotel slumsy” w Bombaju dostępny dla turystów fot. Fotolia

W Bombaju podobnie jak w innych indyjskich miastach nie da się uciec od biedy. Okazuje się, że ponad 50% prawie 20-milionowej populacji żyje w slumsach. Niektórzy podróżnicy są w stanie zapłacić za to, aby poczuć na własnej skórze, jak wygląda życie w prawdziwej dzielnicy nędzy.

Naprzeciw tym oczekiwaniom stanął David Bijl, pomysłodawca projektu „hotel slumsy”. Mężczyzna zatrzymał się w jednej z posiadłości w indyjskich slumsach, aby poznać tamtejsze życie. Uznał, że stworzenie w takiej dzielnicy miejsc noclegowych to dobry sposób na przyciągnięcie turystów poszukujących nietypowej formy turystyki. „Hotel” powstał w prywatnym domu (na poddaszu) jednego z mieszkańców dzielnicy Khar Danda.

31 dolarów (czyli równowartość 103 zł) — tyle kosztuje jedna noc w „hotelu slumsy”. Co zawiera cena? Pomieszczenie z klimatyzacją i telewizorem, dostęp do publicznej łazienki (współdzielonej z innymi mieszkańcami) oraz możliwość doświadczenia prawdziwego życia w slumsach.

Stworzenie miejsc noclegowych w dzielnicy nędzy ma na celu przede wszystkim rozwinięcie wciąż kontrowersyjnej „turystyki slumsowej”. Co więcej, pozwoli na bezpośrednie zetknięcie się dwóch odmiennych kultur.

Pomysł udostępnienia noclegu pośrodku slumsów wywołuje skrajne emocje. Przez większość osób ta inicjatywa jest mocno krytykowana jako tworzenie wyłącznie negatywnego obrazu Indii. Sam pomysłodawca projektu, Bijl, uważa, że „hotel slumsy” pozwoli turystom stać się częścią zupełnie odmiennej kultury oraz da możliwość spojrzenia na życie mieszkańców najbiedniejszych dzielnic z innej perspektywy.

Zagłosuj

Czy chciałbyś wykupić nocleg w "hotelu slumsy"?

Źródło: Al Jazeera English

___

RadioZET.pl/NC

Oceń
Tagi