Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Marcin Wojciechowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Izrael przyciąga coraz więcej Polaków. Padł kolejny rekord liczby turystów

19.11.2018 10:38

Izrael cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. W październiku padł historyczny rekord z niespotykaną dotąd liczbą niemal pół miliona podróżnych. Niemały wpływ na ten wynik mają również Polacy, którzy w ostatnim czasie coraz chętniej odwiedzają ten kraj. 

Izrael fot. Shutterstock

Izraelskie Rządowe Centrum Turystyki opublikowało dane na temat stanu turystyki przyjazdowej do popularnego w ostatnim czasie państwa na Bliskim Wschodzie. Według podanych informacji w październiku przybyło najwięcej podróżnych w historii kraju. 

Izrael: pół miliona turystów w październiku

Według Centralnego Biura Statystycznego w Izraelu zarejestrowano ok. 486 tys. przyjazdów, co oznaczało wzrost o 14 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku.

"

– W październiku padł historyczny rekord z niespotykaną dotąd liczbą prawie pół miliona turystów, którzy odwiedzili Izrael w ciągu miesiąca. Turystyka przyjazdowa ma znaczący wpływ zarówno na gospodarkę Izraela, jak i na jego wizerunek. Jestem przekonany, że nadal będziemy świadkami gwałtownego wzrostu liczby turystów przybywających do Izraela i zakończymy rok kolejnym rekordem - powiedział Yariv Levin, minister turystyki Izraela.  "

W pierwszych 10 miesiącach bieżącego roku Izrael odwiedziło 3,4 mln osób, czyli o ok. 15 proc. więcej niż rok wcześniej. Turysta średnio przebywał w tym kraju 8 dni.

Polacy masowo odwiedzają Izrael

Ministerstwo opublikowało także dane dotyczące narodowości przyjezdnych. Okazuje się, że od stycznia do października wyjechało tam ok. 90 proc. więcej Polaków niż w analogicznym okresie 2017 roku. Polska jest w czołówce krajów, z których jeździ do Izraela najwięcej gości. Póki co więcej przyjeżdża ich ze Stanów Zjednoczonych, Rosji, Francji i Niemiec. 
Co wpływa na tak duże zainteresowanie Izraelem? Jednym z działań ministerstwa Izraela są dotacje rządowe dla linii lotniczych, które wpływają na obniżenie cen biletów. Zachęceni nimi przewoźnicy otworzyli nowe trasy, obecnie na lotnisko Ben Guriona w Tel Awiwie czy Ovda w Ejlacie można polecieć liniami z kilku polskich miast linią LOT, El Al, Sun d'Or, Ryanair oraz Wizzair.

Ogromne zainteresowanie Polaków Izraelem wynika także z prowadzonych przez ten kraj na terenie Polski kampanii reklamowych.

"

– W bieżącym roku na promocję w Polsce wydamy 6 mln zł. Czy to dużo? Traktujemy to jako inwestycję, ponieważ każdy szekel zwraca nam się nawet 10-krotnie – powiedział dyrektor izraelskiego resortu.  "

Źródło: wp.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń