Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Jak dajemy się oszukiwać programom podróżniczym? Specjalne wydanie "Mapy świata" już w tę niedzielę

05.10.2018 11:00

W najbliższą niedzielę wydanie specjalne "Mapy świata" Tomka Michniewicza - o kulisach produkcji popularnych telewizyjnych programów podróżniczych. Producenci i prowadzący opowiedzą o niewinnych manipulacjach i jednoznacznych oszustwach dokonywanych w imię atrakcyjności odcinka. 

Jak dajemy się oszukiwać programom podróżniczym? Specjalne wydanie "Mapy świata" już w tę niedzielę fot. Pixabay

Ile czasu ekipa spędza w "dziczy" (i jak ta "dzicz" naprawdę wygląda)? Czego nie pokazują kamery? Jak ubrudzić w hotelu prowadzącego, żeby wyglądał, jakby spał w szałasie? Ile z tej egzotyki jest zamówione, opłacone i przygotowane wyłącznie na potrzeby produkcji? 

Podobno chcemy oglądać kolorową, egzotyczną wizję dalekich krajów rodem z XIX wieku bardziej niż to, jak dziś wyglądają naprawdę. Chcemy wierzyć, że Masajowie do dziś skaczą boso z włóczniami w rękach pod glinianą chatą, zamiast oglądać ich w murowanych domach przy lodówce czy w samochodzie 4x4. Producenci telewizyjni dostarczają więc to, co wybieramy. 

Sławomir Makaruk, wieloletni producent serii "Boso przez świat" na pytanie, "czy raczej wierzyć w to, co widzimy w telewizji, czy nie?", odpowiada wprost: "raczej nie".

"Mapa świata" o programach podróżniczych w najbliższą niedzielę o 9.00 w Radiu ZET.

Oceń