Słuchaj
Tomasz Kasprzyk, Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Jak wyrobić kartę EKUZ? Sprawdź przed urlopem

23.04.2019 12:05

Przed wyjazdem na urlop do jednego z krajów Unii Europejskiej warto pamiętać o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jak wyrobić kartę EKUZ, jaki jest czas oczekiwania, jak złożyć wniosek online? Oto najważniejsze informacje o EKUZ, które przydadzą się w czasie planowania wakacji. 

Jak wyrobić kartę EKUZ? Sprawdź przed urlopem fot. Pixabay

Wybierasz się na urlop do jednego z krajów Unii Europejskiej? Pamiętaj o wyrobieniu Karty Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego. Bez niej nie będziesz uprawniony do bezpłatnego leczenia za granicą (na koszt NFZ). Wyrobienie EKUZ jest darmowe i możliwe również online. Nie wszyscy jednak wiedzą, że nie pokrywa ona wszystkich wydatków, na które jesteśmy narażeni w czasie choroby.

Czym jest EKUZ i komu przysługuje?

Karta EKUZ potwierdza nasze prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych (na koszt NFZ) w czasie pobytu na terenie większości państw Europy (w tym państwach członkowskich UE i EFTA, czyli Islandii, Norwegii, Szwajcarii oraz Liechtensteinu). Tłumacząc prościej, z kartą EKUZ zostaniemy potraktowani jak osoba ubezpieczona w danym kraju.

Kartę EKUZ otrzymać może każda osoba, która posiada ubezpieczenie zdrowotne w Polsce (nie tylko pracownicy, ale też uczniowie i studenci). Z karty mogą skorzystać również m.in. członkowie rodziny osób ubezpieczonych, emeryci i osoby opłacające dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w NFZ.

Złożenie wniosku o EKUZ, jak i jej odbiór, są bezpłatne. W większości przypadków karta obowiązuje rok od momentu wyrobienia. Kobieta w ciąży otrzymuje kartę ważną 6 miesięcy, a bezrobotni zarejestrowani w Urzędzie Pracy – 2 miesiące.

ZOBACZ TAKŻE: Zgubiłeś paszport lub dowód osobisty za granicą? Podpowiadamy, co zrobić 

Jak wyrobić kartę EKUZ? Wnioski i upoważnienia

Wniosek o Kartę Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego można złożyć na dwa sposoby:

1. EKUZ: wyrabianie karty osobiście

  • Oddział NFZ: Wniosek o EKUZ można złożyć osobiście w dowolnym oddziale wojewódzkim NFZ. Można go wypełnić na miejscu lub wcześniej pobrać z internetu ze strony nfz-warszawa.pl. We wniosku należy uzupełnić kilka informacji, m.in. imię i nazwisko, PESEL i datę urodzenia. Kartę otrzymujemy natychmiast w okienku, w którym wniosek złożyliśmy. 
  • Mobilny punkt na lotnisku: Ciekawą opcję oferuje lotnisko w Pyrzowicach. Pasażerowie wybierający się na majówkę z portu w Katowicach będą mogli odebrać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego tuż przed odlotem. W dniach 23-26 kwietnia w godz. 9.00 - 14.00 zostanie otwarte mobilne stanowisko. Wystarczy wypełnić wniosek, okazać dowód osobisty lub paszport, potwierdzić uprawnienia do korzystania ze świadczeń i można pobrać EKUZ.
Karta EKUZ fot. Michał Kosc/Reporter/EastNews

2. EKUZ: wniosek online

Kartę EKUZ można wyrobić też bez wychodzenia z domu. Należy pobrać wniosek dostępny na stronie NFZ, wydrukować, wypełnić, a następnie wysyłać.

Wypełniony wniosek można złożyć na kilka sposobów:

  • zeskanować wniosek i wysłać mailem na adres oddziału lub jednej z delegatur,
  • wysłać faksem do oddziału lub jednej z delegatur,
  • wysłać przy pomocy Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP – tutaj jednak potrzebny jest profil zaufany (eGo) lub certyfikat kwalifikowany.

Wyrobioną kartę odebrać można odebrać w siedzibie NFZ albo drogą pocztową (zostanie wysłana na wskazany adres).

Karta EKUZ: upoważnienie do złożenia wniosku

Wniosek o kartę EKUZ nie trzeba składać osobiście. Można również złożyć wniosek i odebrać kartę w czyimś imieniu (należy wtedy jednak dostarczyć upoważnienie dostępne na stronie NFZ). W formularzu „Upoważnienia” należy podać m.in. imię i nazwisko osoby upoważnionej, PESEL oraz nr dowodu osobistego.

Przeczytaj także: Wiza turystyczna: gdzie jest wymagana? Lista popularnych kierunków wakacyjnych 

Zagłosuj

Korzystasz z karty EKUZ podczas pobytu w krajach UE?

Jak długa czeka się na kartę EKUZ?

Czas oczekiwania na kartę EKUZ zależy od tego, w jaki sposób dostarczy się wniosek. Warto pamiętać, że w przypadku wyrabiania karty przez internet, otrzymamy ją później, niż gdybyśmy wyrabiali ją osobiście w jednym z oddziałów NFZ. Karta jest wystawiona bowiem w ciągu trzech dni roboczych od momentu odebrania (nie wysłania) wniosku. Do tego trzeba też doliczyć ewentualny czas na jej przesłanie.

W przypadku wyrabiania karty osobiście, w jednym z oddziałów NFZ, otrzymujemy kartę „od ręki”. Warto jednak przygotować się na spore kolejki – szczególnie w sezonie letnim czy przed weekendem majowym. W cierpliwość trzeba uzbroić się szczególnie w godzinach porannych – kolejka oczekujących na kartę EKUZ bywa naprawdę długa.

EKUZ: co obejmuje i do czego uprawnia?

Przed udaniem się do lekarza należy upewnić się, że działa w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej tego państwa. Kartę EKUZ należy okazać bezpośrednio świadczeniodawcy, np. w szpitalu czy przychodni. W niektórych państwach wraz z kartą należy pokazać też dokument tożsamości (dowód lub paszport).

Na podstawie karty EKUZ przysługują nam wszystkie świadczenia (wyłącznie w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej), które zostaną uznane przez lekarza za niezbędne z medycznego punktu widzenia w czasie pobytu na terenie innego kraju. Warto pamiętać, że karta nie gwarantuje stuprocentowo darmowego leczenia we wszystkich krajach. Dzięki niej nie otrzymamy również leczenia w prywatnej placówce.

Korzystając z EKUZ za granicą, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że potwierdza ona prawo do korzystania z leczenia wyłącznie na zasadach zgodnych z systemem obowiązującym w danym kraju. Jesteśmy bowiem traktowani jak obywatele danego kraju, a w wielu państwach służba zdrowia jest przez nich współfinansowana. Może się zatem zdarzyć, że w niektórych przypadkach będzie trzeba przygotować się na częściową dopłatę do oferowanych nam świadczeń.

Do czego trzeba dopłacać? Przykładowo, w Niemczech trzeba zapłacić za pierwszą wizytę u lekarza, a każdy dzień pobytu w szpitalu kosztuje 10 euro. W Portugalii za wizytę u lekarza należy zapłacić 5 euro (z wyjątkiem dzieci i kobiet w ciąży), a porada ambulatoryjna w szpitalu to 20 euro. We Francji posiadacz EKUZ musi pokryć 30 proc. wysokości honorarium lekarza, a we Włoszech za niektóre leki trzeba zapłacić od 50 do 100 proc. ceny.

ZOBACZ TAKŻE: Dziecko i niemowlę w samolocie – jak przygotować się do podróży z najmłodszymi pasażerami? 

 ___

RadioZET.pl/NC

Oceń
Tagi