Jeden z siedmiu nowych cudów Polski? Turyści zachwyceni "Kolorowymi jeziorkami"

19.10.2018 11:57

Kolorowe jeziorka, bo o nich mowa, znajdują się w Rudawach Janowickich - niewielkim paśmie górskim w Sudetach Zachodnich. Wyjątkowość tego miejsca tkwi w naprawdę zjawiskowych kolorach czterech stawów oraz otoczeniu wspaniałej przyrody. Aż trudno uwierzyć, że to magiczne miejsce znajduje się w Polsce.

Kolorowe jeziorka - Rudawy Janickie fot. Shutterstock

Kolorowe jeziorka, a właściwie cztery stawy, znajdują się u podnóża Wielkiej Kopy (871 m n.p.m.) niedaleko wsi Wieściszowice na Dolnym Śląsku. Te różnokolorowe akweny powstały w miejscu wyrobisk dawnych kopalni niemieckich, spośród których najstarsza rozpoczęła działalność jeszcze w 1785 roku. Jeziorka swą zjawiskową barwę zawdzięczają głównie występującym w podłożu związkom chemicznym, choć nie mniej istotną rolę odegrała również matka natura, za sprawą której dawne wyrobiska zostały zalane wodą.

Magiczne jeziorka w Polsce

Cztery kolorowe stawy znajdują się na różnych wysokościach. Najwyżej położone jest Zielone Jeziorko lub też Zielony Stawek(ok. 730 m n.p.m.), nieco niżej Jeziorko Błękitne, zwane też Lazurowym (na 635 m n.p.m.), pod nim Jeziorko Purpurowe (560 m n.p.m.), a najniżej znajduje się Żółte Jeziorko (555 m n.p.m). Skąd się wzięły te nietypowe barwy? Spowodowane są obecnością kopalnianych związków chemicznych. Intensywność kolorów zmienia się w zależności od pory dnia. 

Za jedno z najpiękniejszych i najpopularniejszych uznawane jest Purpurowe Jeziorko. To tak naprawdę długa na 400 m jama, wypełniona wodą o zabarwieniu silnie czerwonym. Jest to pozostałość po dawnym, porzuconym wyrobisku - własnie tutaj w XVIII wieku rozpoczęto eksploatację złoża łupków serycytowych. Ściany i dna dawnego wyrobiska, obfitujące w związki miedzi i żelaza, zabarwiły wodę na kolor ceglastoczerwony. 

Niewielkie akweny robią wrażenie nie tylko na nas. Zachwycają się nimi także zagraniczni turyści, a informacje o Kolorowych jeziorkach coraz częściej pojawiają się w zagranicznych mediach. Dzięki niezwykłym barwom miejsce to często porównuje się z tęczowymi gejzerami w Parku Narodowym Yellowstone czy gorącymi źródłami na Islandii. 

Przez przylegający do akwenów obszar przebiega ścieżka dydaktyczna, która jest częścią szlaku prowadzącego przez Wielką Kopę. Od niedawna w okolicy funkcjonuje także pole namiotowe i punkt gastronomiczny. Na miejscu można również wypożyczyć rowery. 

Źródło: wp.pl, wikipedia.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń