Karnawał w Niemczech – tego nie możesz przegapić!

03.01.2019 12:00

Zapusty to okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Aby go doświadczyć, nie trzeba jechać do dalekiej Brazylii, wystarczy zajrzeć do naszych zachodnich sąsiadów. Niemcy mają bowiem dużo więcej do zaoferowania niż ekskluzywne samochody, przytulne ogródki piwne i malownicze zamki. Ten kraj w środku Europy ma również głęboko zakorzenioną tradycję karnawałową, która odgrywa bardzo ważną rolę. Ma ona w języku i kulturze niemieckiej wiele nazw: Karneval, Fashing, Fastnacht, Fastelovend, Fasteleer. Okres ten zwany jest potocznie ,,piątą porą roku”, zaczyna się 11 listopada i trwa do Środy Popielcowej.

Karnawał w Niemczech – tego nie możesz przegapić! fot. Shutterstock

Kölle Alaaf!

Czyli... Wiwat Kolonia! To kolońskie zawołanie podczas karnawału słyszy się niemalże wszędzie. Zaczynając od tradycji Weiberfastnacht lub…Altweiber, który odbywa się w ostatni czwartek przed Środą Popielcową. W ten dzień kobiety szturmują ratusze miast. Panie podczas tego obrzędu obcinają urzędnikom krawaty (symbol męskiej władzy) i otrzymują klucz do bram miasta, a tym samym do sprawowania władzy przez jeden dzień. Tak właśnie rozpoczyna się karnawał na ulicach Kolonii. Wiele barów oraz klubów oferuje imprezy „tylko dla kobiet”, w związku z tym mężczyźni, aby „wkraść się” do zabawy, przebierają się za kobiety. Często jednak są demaskowani. Milion przyjezdnych bierze udział w zabawie karnawałowej, która trwa w całym mieście na okrągło przez sześć dni do Środy Popielcowej.

1 fot. NRW - Tourismus Nordrhein-Westfalen e.V.NRW - Tourismus Nordrhein-Westfalen e.V.” Oliver Franke,

Hallöchen Moguncjo!

Od 80 lat symbolem karnawału w Moguncji są „Wielkie Głowy” (Schwellköpp). Parady przebierańców przy dźwiękach muzyki wędrują ulicami większych miast. Najpopularniejsze odbywają się w Düsseldorfie i w Kolonii i są w całości transmitowane w telewizji. Z pochodów najbardziej cieszą się dzieci, ponieważ z platform zrzucane są słodycze! Tradycją podczas obchodów są kolorowe parady szydzące z władzy. Karykaturalne kukły przedstawiające polityków komentują wydarzenia społeczno-polityczne minionego roku. Niestety, nie każdy ma do siebie dystans, zdarzało się tak, że projektanci byli oskarżani przed sądem za obrazę i znieważenie.

2 fot. Shutterstock

Guten Tag Düsseldorf!

W Fastnachtsdienstag, czyli w ostatni wtorek karnawału, szaloną karnawałową zabawę rozpoczyna Nubbel – słomiana kukła. Wisi przed wejściem do każdej knajpy, a w noc poprzedzającą Środę Popielcową jest ona palona, wraz z grzechami minionych dni.

3 fot. Shutterstock

Hu hu hu Rottweil!

W Rottweil „piąta pora roku” odgrywa ważną rolę. Nazywa się ją tutaj „Fasnet” i służy kultywowaniu szwabsko-alemańskich tradycji. Karnawałowi przebierańcy noszą drewniane maski (Larven) i wykrzykują „Hu hu hu”. W zapustny poniedziałek i we wtorek miasto przemierza okazały pochód (Narrensprung), który jest jednym z najwspanialszych w regionie Szwabii.

4 fot. DZT Greg Snell

Willkommen Schramberg

Podczas karnawału w Schrambergu uczestnicy parady karnawałowej noszą maski, które najczęściej wykonane są z drewna, a w gwarze szwabskiej nazywane są „Larven” albo „Schemen”. Przebierańcy nazywani są na obszarze szwabsko-alemańskim „Narrenhästräger”, a ich kostiumy „Narrenhäs”. Stroje przekazywane są z pokolenia na pokolenie, dlatego ich wygląd prawie w ogóle się nie zmienił. Najbardziej znaną postacią/przebraniem karnawału w Schrambergu jest „Narro”.
Ważną częścią tradycji karnawałowej w Schrambergu jest „parada w cebrach” zwana „Da-Bach-na-Fahrt” odbywająca się w „Rosenmontag”, czyli ostatni poniedziałek karnawału. Jest to rodzaj parady karnawałowej, która odbywa się na rzece Schiltach, a przebrani uczestnicy płyną po rzece w cebrach. Po pokazie przyznawana jest nagroda za najładniejszy oraz najbardziej kreatywny ceber.

6 fot. Shutterstock
5 fot. Shutterstock

Heijo Berlin! 

Co roku berlińska parada karnawałowa, której trasa ciągnie się na ponad 4 kilometry, przyciąga prawie 750 000 gości. W tegorocznej paradzie wystąpi ponad 50 grup artystycznych, co łącznie daje około 1000 uczestników. Podczas parady odbędzie się koncert jednej z topowych gwiazd muzyki niemieckiej. Tradycje karnawałowe w Niemczech różnią się od siebie nie tylko nazwą, ale także zawołaniem, którym pozdrawiają się przebierańcy i goście odwiedzający miasto. W stolicy podczas karnawałowych wydarzeń wołają do siebie „Heijo”.

Berlin fot. Berlin - visitBerlin Sarah Lindemann

Ahoi Brema!

W Bremie latynoskie kostiumy nadają tamtejszemu karnawałowi egzotyczny klimat. Doroczny pochód w rytmie samby ogląda w Bremie ponad 35 000 osób. W paradzie udział biorą zespoły taneczne i muzyczne. Kto nie chce jechać na karnawał do dalekiego Rio w Brazylii, ten może się wybrać do Bremy. Podczas bremeńskiego karnawału na ulicach słychać bowiem brazylijskie rytmy.

7 fot. BTZ Bremer Touristik-Zentrale“ Studio Banck.

Auf Wiedersehen! 

Karnawał jest obchodzony we wszystkich regionach w Niemczech. Aby przeżyć niezapomnianą karnawałową przygodę, wystarczy odwiedzić naszych zachodnich sąsiadów, którzy potrafią się świetnie bawić, przebierać i śmiać z samych siebie. Najhuczniej zapusty świętuje się w Kolonii. Nie bez powodu Kolonia nazywana jest stolicą niemieckiego karnawału!

Zagłosuj

Które niemieckie miasto chciałbyś odwiedzić podczas karnawału?

Oceń