Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Kiedy jechać na Sri Lankę? Najlepsza pogoda na wakacje

13.02.2019 14:53

Sri Lanka to kierunek słynący z bogatej kultury, wiecznie zielonych gór, wodospadów, niezwykłych starożytnych miasteczek oraz przepięknych  krajobrazów z plantacjami herbaty na czele. Na wyspie nigdy nie jest zimno i można tu wypoczywać niemal przez cały rok. Kiedy zaplanować wakacje na Sri Lance? Podpowiadamy.

Sri Lanka - szczyt Adama fot. Shutterstock

Sri Lanka (Cejlon), usytuowana jest w Azji Południowej, niecałe 50 km od Indii. Ze względu na swoje położenie, między kontynentem a Oceanem Spokojnym, a także różnorodne ukształtowanie terenu, wyspa charakteryzuje się specyficznym klimatem umożliwiającym wypoczynek niemal przez cały rok.

Cejlon znajduje się w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego, który warunkują wiatry monsunowe wiejące od oceanu i niosące ze sobą dużą wilgotność powietrza (60-80%). Opady deszczu w kraju są wysokie, choć przypadają głównie na wiosnę i jesień. Na wyspie nie ma wyraźnej pory suchej na terenie całego kraju – gdy na wschodzie padają monsunowe deszcze, na zachodzie świeci mocne słońce, i odwrotnie. Przed planowaniem podróży na Sri Lankę warto sprawdzić, jakiej pogody można spodziewać się w określonej części wyspy.

Monsuny i deszcze na Sri Lance

Na wyspę oddziałują dwa monsuny (Yala i Maha), które przynoszące opady w różnych częściach Sri Lanki. Najbardziej deszczowym miesiącem jest listopad, a najsuchszym styczeń, chociaż ze względu na zmiany klimatu, trudno przewidzieć dokładnie pogodę.

  • Południowo-zachodni monsun Yala wieje od maja do września i przynosi spore opady deszczu głównie na południu Sri Lanki.
  • Północno-wschodni monsun Maha wieje od października do stycznia i powoduje ulewne deszcze w tej części wyspiarskiego kraju.
  • W górach, w środkowej części Sri Lanki, sytuacja wygląda nieco inaczej – najchłodniej i najbardziej deszczowo jest od kwietnia do września – wówczas padać może niemal codziennie.
Sri Lanka - plaża fot. Pixabay

Sri Lanka: najlepszy okres na wakacje

Sri Lanka jest kierunkiem, który warto odwiedzić o każdej porze roku. Przed wyjazdem na wyspę warto jednak sprawdzić, w jakich rejonach Sri Lanki (w zależności od miesiąca) mogą pojawić się monsuny i obfite opady deszczu.

Główny sezon na Sri Lance trwa od grudnia do lutego – wtedy można spodziewać się najlepszej, najbardziej słonecznej pogody na południowym i zachodnim wybrzeżu (średnia temperatura 30˚C w ciągu dnia i ok. 22˚C nocą). W tym samym czasie można też odwiedzić tereny górskie. Należy jednak pamiętać, że pogoda na Sri Lance jest kapryśna i nawet w czasie „pory suchej” może pojawić się ulewa. Warto jednak pamiętać, że w tym okresie sezonu turystycznego przyjeżdża największa liczba turystów i ceny różnych usług turystycznych są wyższe.

Północ i wschód Sri Lanki najkorzystniej zwiedzać między lutym a sierpniem, czyli odwrotnie niż w przypadku południowego-zachodu.

Temperatury na Sri Lance w ciągu roku:

Średnie temperatury na Sri Lance wahają się między 29-33˚C w ciągu dnia i ok. 22˚C nocą. Przez cały rok mamy też zagwarantowaną wysoką temperaturę wody – ok. 27-28˚C. W rejonach górskich można nieco odetchnąć od upałów – temperatura jest zdecydowanie niższa – w ciągu dnia średnia temperatura wynosi ok. 17˚C, a nocą może spaść do 7˚C.

Przeczytaj także:

• Dominikana: kiedy warto zaplanować wakacje? Podpowiadamy

• Kiedy warto jechać na Zanzibar? Najlepsza pogoda na wakacje 

• Seszele: kiedy warto polecieć na wyspy? Najlepsza pogoda na wakacje 

___

RadioZET.pl/NC

Oceń