Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Kolejka linowa na szczyt Kilimandżaro? Władze Tanzanii chcą przyciągnąć nowych turystów

09.05.2019 11:00

Władze Tanzanii planują wybudować kolejkę linową na najwyższy szczyt Afryki - Kilimandżaro. Chcą w ten sposób zwiększyć ruch turystyczny. 

Kilimandżaro fot. Shutterstock

Szczyt Kilimandżaro, znajdujący się na granicy Tanzanii z Kenią, wznosi się na wysokość 5895 m. n.p.m. Każdego roku wspina się na niego około 50 tysięcy osób. Wiceminister turystyki, Constantine Kanyasu szacuje, że dzięki budowie kolejki linowej, liczba odwiedzających wzrosłaby o 50 procent. Pod uwagę są brane względy ekonomiczne, inżynieryjne i ekologiczne.

Kolejką linową na "dach Afryki"

Wiceminister turystyki Tanzanii przekonuje, że celem wybudowania kolejki linowej jest większa dostępność najwyższego szczytu Afryki dla niepełnosprawnych, dzieci, starszych osób oraz wszystkich tych, którzy mają utrudnione możliwości wejścia na Kilimandżaro. Aktualnie władze kraju analizują biznesplan i przeprowadzają studium wykonalności, by opracować możliwie najlepszą trasę, którą zostanie puszczona kolejka. 

kilimandżaro fot. Pixabay

Budowie kolejki linowej sprzeciwiają się obrońcy przyrody i przedsiębiorstwa wspierające ludzi wspinających się na Kilimandżaro. Obawiają się bowiem, że stracą źródło dochodów. Firmy te zatrudniają około 20 tysięcy osób - przewodników, tragarzy i kucharzy, którzy towarzyszą turystom podczas wypraw na szczyt. 

W ubiegłym roku dochód z turystyki w Tanzanii wzrósł o 7,13 procent. Ten afrykański kraj słynie z plaż, safari i Kilimandżaro. 

Źródło: onet.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń
Tagi