Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Kolejna erupcja wulkanu Etna. Wstrzymano część lotów na Sycylię

21.02.2019 12:04

W środę, 20 lutego, doszło do kolejnej erupcji Etny. W związku z tym wydarzeniem lotnisko w Katanii na Sycylii najpierw ograniczyło liczbę obsługiwanych lotów, a następnie wstrzymało część lotów. Oznacza to utrudnienia również dla pasażerów z Polski.

Etna na Sycylii fot. Pixabay

W ostatnim czasie Etna jest szczególnie aktywna. Wulkan od 19 grudnia kilkukrotnie się "wybudzał" powodując liczne zniszczenia oraz paraliż na lotniskach. Tym razem port lotniczy w Katanii poinformował, że wszystkie wyloty i przyloty, które miały nastąpić 20 lutego po godzinie 18 zostają odwołane. To wiążę się z utrudnieniami dla podróżujących. 

Utrudnienia na Sycylii z powodu wybuchu Etny

Wulkan obudził się ponownie w godzinach porannych. W związku z tym lotnisko w Katanii na początku podjęło decyzję o zmniejszeniu operacji lotniczych. O godzinie 18 zdecydowano jednak o całkowitym wstrzymaniu operacji lotniczych. Utrudnienia dotknęły również pasażerów z Polski. Tuż po godzinie 18 z Warszawy wystartował samolot linii Wizzair do Katanii. W związku z decyzją lotniska lądowanie tej maszyny w porcie docelowym nie było możliwe. Samolot został przekierowany na pobliskie lotnisko w Palermo.

Etna jest najbardziej aktywnym wulkanem w Europie i jednym z trzech aktywnych we Włoszech. W okresie bożonarodzeniowym w jej okolicy zanotowano aż 130 wstrząsów sejsmicznych. Wtedy także wstrzymano wszystkie operacje lotnicze. Od tamtej pory Sycylijczycy byli świadkami kilku kolejnych przebudzeń, choć nie wszystkie wpłynęły na ruch lotniczy.

Źródło: fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń
Tagi