Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Kolejny polski obiekt trafił na listę UNESCO. Może przyciągnąć tłumy turystów

09.07.2019 11:58

Krzemionki Opatowskie w województwie świętokrzyskim zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To ogromny sukces tego regionu Polski i szansa na przyciągnięcie turystów z całej Europy. 

Krzemionki Opatowskie fot. Shutterstock

Decyzja o włączeniu do listy UNESCO Krzemionek Opatowskich zapadła 6 lipca podczas 43. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w Baku (stolicy Azerbejdżanu). Nominowanych było w sumie 36 miejsc z całego świata, przy czym tylko jedno z Polski.

Krzemionki Opatowskie: polska atrakcja na liście UNESCO

Krzemionki to prehistoryczny region górniczy, na który składa się zespół neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego. Jak podano w komunikacie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, kompleks Krzemionek jest „jednym z największych znanych ludzkości elementów przemysłowego dziedzictwa archeologicznego pradziejów”.

Krzemionki Opatowskie fot. Wikimedia Commons

- Jego unikatowość polega na czytelnym zachowaniu śladów prehistorycznej aktywności człowieka skupionej na wydobyciu i przetwarzaniu krzemienia na ogromnym obszarze – zaznaczono.

Krzemionki, znane także jako Krzemionki Opatowskie, położone są w województwie świętokrzyski, ok. 5 km na północny-wschód od Ostrowca Świętokrzyskiego. W 1994 roku ten rezerwat archeologiczny został uznany za pomnik historii Polski. Kopalnie krzemienia pasiastego używane były mniej więcej w latach ok. 3900-1600 p.n.e. Na ich terenie, a także w ich otoczeniu, od 1995 roku roku istnieje rezerwat przyrody Krzemionki Opatowskie.

Na liście światowego dziedzictwa  UNESCO znalazły się również: Pagan - dawna stolica Birmy, Dźajpur - słynąca z różowych domów stolica Radźastanu w Indiach, grupa grobowców z Osaki w zachodniej Japonii z IV-V wieku czy pozostałości archeologiczne Liangzhu w Hangzhou. W Europie status światowego dziedzictwa otrzymały Rudawy – tamtejszy rejon górniczy na granicy niemiecko-czeskiej uznano za unikatowy górski krajobraz kulturowy. 

___

RadioZET.pl/NC

Oceń