Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Koniec kolejek na polskich lotniskach? Już niedługo pojawią się pierwsze bramki biometryczne

30.05.2019 11:24

Na Lotnisku Chopina w Warszawie oraz w porcie Warszawa-Modlin zostanie wdrożony system automatycznej odprawy granicznej. W ramach kontraktu już w czerwcu pojawi się 25 bramek biometrycznych do kontroli paszportowej. Ta zmiana ma skrócić czas odprawy pasażerów i zmniejszyć kolejki oczekujących. 

Kontrola paszportowa na lotnisku fot. Shutterstock

To pierwszy tego typu automatyczny system odprawy granicznej w Polsce. O jego wygodzie może powiedzieć każdy, kto korzystał z tego typu bramek na lotniskach w Europie. Ich główną zaletą jest fakt, że dzięki nim kontrola paszportowa jest realizowana znacznie szybciej niż w tradycyjnym okienku Straży Granicznej.

Bramki biometryczne skrócą czas odprawy

Łącznie zostanie zainstalowanych 25 biometrycznych bramek - 20 na Lotnisku Chopina w Warszawie oraz 5 w Porcie Lotniczym Warszawa-Modlin. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zaznacza, że wpłynie to znacząco na bezpieczeństwo oraz komfort podróżnych. Bramki ABC (ang. Automated Border Control) zostaną uruchomione w czerwcu, czyli w ciągu kilku najbliższych dni. 

Dzięki pełnej automatyzacji cała operacja sprawdzania dokumentów pasażerów ma trwać średnio kilkanaście sekund, a to oznacza, że mocno zmniejszą się kolejki do odprawy paszportowej.

Jak działają bramki ABC?

 – Aby móc skorzystać z tzw. bramki ABC trzeba być obywatelem Unii Europejskiej lub Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej oraz mieć paszport biometryczny. Wystarczy otworzyć dokument, położyć go zdjęciem w stronę czytnika i przytrzymać, następnie poddać się skanowaniu. Wówczas, jeśli cały proces przejdzie pozytywnie, drzwi bramki się otworzą – wyjaśnił Piotr Rudzki, rzecznik prasowy Lotniska Chopina, w rozmowie dla "Rynku Lotniczego". 

Bramki ABC będą automatycznie weryfikować dane zawarte w chipie biometrycznym paszportu z wizerunkiem twarzy podróżnego. Automatycznie potwierdzą, czy osoba przedstawiająca dokument do odprawy, jest jego właścicielem. Bramka wykluczy możliwość posłużenia się podrobionym, przerobionym lub cudzym dokumentem. Połączenie urządzeń z bazami danych Systemu Informacyjnego Schengen II, które obsługuje Straż Graniczna, pozwoli m.in. ustalić, czy podróżny nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego.

Zautomatyzowana odprawa graniczna jest już przeprowadzana na innych europejskich lotniskach, m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Hiszpanii i Francji. Polska będzie 18 krajem, który posiada elektroniczny model kontroli pasażerów.

Źródło: fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń