Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Koniec tanich biletów? Holandia chce wprowadzić podatek pasażerski

24.07.2018 10:38

Nowa opłata od pasażerów ma zostać wprowadzona w Holandii od 2021 roku. To zła wiadomość szczególnie dla tych pasażerów, którzy przesiadają się na dalekie trasy na lotnisku w Amsterdamie – wysokość podatku może wahać się od 3,8 do 22 euro za jednego pasażera.

Samolot fot. Fotolia

Jak podaje portal fly4free.pl, rząd w Holandii już rozpoczął konsultacje w sprawie wprowadzenia nowego podatku lotniczego. Nie jest to pierwszy raz, gdy Holendrzy chcą wprowadzić taką opłatę – podatek pasażerski obowiązywał już kilka miesięcy w 2008 roku, ale ostatecznie został zniesiony. Po 10 latach temat powrócił.

Holandia: wyższe ceny biletów?

Nowy podatek miałby obowiązywać od 2021 roku. Jego wysokość to 3,8 EUR od pasażera na trasach wewnątrz Europy i 22 EUR (ok. 100 złotych) na trasach międzykontynentalnych. Władze szacują, że z tytułu nowej opłaty pobieranej od pasażerów rocznie do krajowego budżetu będzie wpływało ok. 200 mln euro. Powodem wprowadzenia takiej opłaty, tak jak w przypadku innych krajów (m.in. Szwecji i Norwegii) jest chęć ograniczenia emisji trujących substancji przez samoloty i poprawa jakości środowiska.

Co taka zmiana oznacza dla pasażerów? Podwyżkę cen biletów lotniczych do, a przede wszystkim z Holandii. 

Linie lotnicze protestują

Przeciw propozycji holenderskich władz protestują przewoźnicy i lotniska, m.in. linia KLM oraz Royal Schiphol Group (która zarządza lotniskami w Amsterdamie, Rotterdamie, Eindhoven i Lelystad). Argumentują w nim, że podatek nie wpłynie na poprawę środowiska, ale raczej uderzy w holenderskich przewoźników i całą gospodarkę tego kraju.

Ucierpieć mogą też sami pasażerowie, zwłaszcza Ci, którzy w Amsterdamie przesiadają się na loty międzykontynentalne.

Źródło: fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń
Tagi