Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Koniec z przepełnionymi pociągami? PKP Intercity wprowadza duże zmiany

09.07.2018 10:14

Nowe zmiany w regulaminie PKP Intercity pozwolą przewoźnikowi wstrzymać sprzedaż biletów, kiedy pociąg będzie pełny. Czy to koniec tłumów pasażerów stojących w korytarzach wagonów?

PKP Intercity fot. Flickr

Każdy, kto kiedykolwiek podróżował pociągiem na popularnych trasach spotkał się z sytuacją, w której podróż musiał spędzić na korytarzu wagonu wypełnionego po brzegi pasażerami. Od 8 lipca takie sytuacje mogą być znacznie rzadsze. PKP Intercity w kolejnej zmianie regulaminu wprowadza bowiem zapis, który pozwoli przewoźnikowi wstrzymać sprzedaż biletów, kiedy będzie już oczywiste, że pociąg odjedzie przepełniony. 

Nie masz miejsca siedzącego? Możesz nie pojechać

"

 "W przypadku braku wolnych miejsc do siedzenia w danym pociągu na przejazd w danym dniu, relacji, klasie wagonu, bilety na taki przejazd są wydawane bez wskazania miejsca do siedzenia (z wyjątkiem przedziałów menedżerskich), przy czym sprzedaż takich biletów w kasie biletowej, biletomacie, serwisie e-IC, systemie SkyCash, aplikacji IC Navigator oraz w Bilkom2, może być wstrzymana, o czym PKP Intercity każdorazowo informuje na stronie internetowej" - tak brzmi nowy zapis w regulaminie PKP Intercity. "

Oznacza to, że w przypadku przepełnienia danego składu przewoźnik będzie mógł wstrzymać sprzedaż biletów bez gwarancji miejsca siedzącego. Warto podkreślić, że zmiana nie dotyczy żadnych konkretnych pociągów - program ma charakter pilotażowy i będzie stosowany doraźnie.

PKP Intercity chce walczyć z przepełnionymi pociągami

Nie oznacza to jednak, że podróżni utkną na dworcach bez możliwości wyjazdu. Jeśli nie będzie można kupić biletu w kasie, trzeba będzie wziąć potwierdzenie tego z kasy i z nim można będzie próbować u konduktora (bez opłaty pokładowej). Podróżny zdecyduje, czy chce podróżować w ścisku, czy woli poczekać na następny pociąg.

Zagłosuj

W jaki sposób najczęściej podróżujesz w wakacje?

PKP Intercity dodaje również, że możliwość zakupu biletu bez wskazania miejsca będzie wstrzymywana tylko, gdy zainteresowanie danym kursem będzie tak duże, że będzie stwarzało zagrożenie dla bezpieczeństwa lub brak elementarnego komfortu przejazdu. Przewoźnik zachęca też, by pasażerowie kupowali bilety z wyprzedzeniem, szczególnie w przypadku planowania wakacyjnych wyjazdów.

Przeczytaj także: Wakacje na kolei? PKP Intercity wprowadza wielkie promocje

Źródło: rp.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń