Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Koronawirus: interaktywna mapa zachorowań. Gdzie jest koronawirus? [Mapa live]

27.02.2020 10:33

Amerykański uniwersytet udostępnił interaktywną mapę rozprzestrzeniania się koronawirusa. Oznaczono na niej wszystkie miejsca na świecie, gdzie odnotowano przypadki zarażenia śmiertelnie niebezpiecznym wirusem. Gdzie jest najwięcej osób zakażonych koronawirusem? Sprawdź na interaktywnej mapie zasięgu. 

Kobieta w masce fot. Shutterstock

Na interaktywnej mapie koronawirusa podawane są najbardziej aktualne informacje dotyczące rozprzestrzeniania się wirusa 2019-nCoV. Dzięki temu można na bieżąco śledzić rozwój sytuacji. Danych do mapy dostarczają m.in. Światowa Organizacja Zdrowia i amerykańska CDC (Centers for Disease Control and Prevention). 

Koronawirus: mapa zachorowań live

Na INTERAKTYWNEJ MAPIE KORONAWIRUSA zaznaczono kraje, w których potwierdzono już przypadki zakażenia wirusem. W Chinach, gdzie odnotowano najwięcej takich przypadków, uwzględniono nawet poszczególne prowincje. Z zebranych danych wynika, że najgorzej sytuacja wygląda w Hubei, której stolicą jest miasto Wuhan. 

Koronawirus - mapa interaktywna koronawirusa fot. gisanddata.maps.arcgis.com

Na mapie koronawirusa live podane zostały też liczby zakażeń w danych krajach. Ostatnie dane mówią o ponad 82 tys. zarażonych i ponad 2800 ofiarach śmiertelnych koronawirusa. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła już stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym

Koronawirus w ponad 40 krajach na świecie

Spośród krajów europejskich najwyższy bilans zakażeń koronawirusem mają Włochy. Odnotowano ponad 450 przypadków zakażenia i 12 śmiertelnych. Najgorzej sytuacja wygląda w regionie Lombardii - na północy kraju. Rząd włoski wydał dekret, na mocy którego zakazano wstępu oraz opuszczania 10 gmin w Lombardii, oraz jednej gminy w Wenecji Euganejskiej. GIS wydał ostrzeżenie dla osób, które planują podróże do Włoch

Polski NFZ uruchomił całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Wiele linii lotniczych, w tym również LOT, podjęły decyzję o zawieszeniu lotów z i do Chin. W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa zarząd Polskich Linii Lotniczych LOT zdecydował o wstrzymaniu rejsów do Pekinu. Normalnie LOT lata bezpośrednio z Warszawy na dwa pekińskie lotniska: Stołeczne Międzynarodowe Lotnisko Pekin (PEK) i Pekin-Daxing (PKX) siedem razy w tygodniu.  

Koronawirusy to grupa wirusów wywołujących infekcje układu oddechowego. Objawy zachorowania obejmują gorączkę, kaszel i duszność. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami. Wśród innych „niestandardowych” objawów lekarze z Chin wymieniają też ból mięśni, zmęczenie, osłabienie apetytu, zapalenie spojówek i zaburzenia psychiczne. Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, wybuchła w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach.

ZOBACZ TAKŻE: 

• Koronawirus - RAPORT: objawy, leczenie, epidemia

• Covid-19 - WHO ogłosiła nazwę choroby wywoływanej przez koronawirusa

• Koronawirus: ostrzeżenie dla podróżujących. O czym trzeba pamiętać?

• Koronawirus z Chin. GIS odradza podróże do Azji Południowo-Wschodniej

___

RadioZET.pl/NC

Oceń