Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Korzystasz ze stacji ładujących telefony na lotniskach? To niebezpieczne

29.05.2019 10:20

Korzystając z darmowych stacji ładujących telefony na lotniskach, można stać się łatwym celem ataków hakerskich. W rezultacie nasz telefon może zostać zainfekowany złośliwym oprogramowaniem lub mogą zostać skradzione z niego ważne dane.

Ładowarka na lotnisku fot. Shutterstock

W czasie oczekiwania na lot, wielu podróżnych korzysta z darmowych stacji ładujących dostępnych na lotnisku. Okazuje się jednak, że korzystanie z nich nie jest do końca bezpieczne.

Ładujesz telefon na lotnisku? Uważaj!

- Podłączanie się do publicznych portów USB przypomina trochę znalezienie szczoteczki do zębów na poboczu drogi i podjęcie decyzji o włożeniu jej do ust. Nie masz pojęcia, gdzie wcześniej była. Pamiętaj również, że ten port USB może skraść twoje dane - wyjaśniał w rozmowie z Forbes Caleb Barlow, wiceprezes X-Force Threat Intelligence.

Cyberprzestępcy coraz częściej instalują złośliwe oprogramowanie w stacjach ładujących, przez co telefon może zostać w łatwy sposób zainfekowany. To w znacznym stopniu ułatwia hakerom kradzież ważnych danych z urządzeń elektronicznych. Najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem są tzw. power banki lub po prostu zabieranie ze sobą własnej ładowarki i podłączanie jej do gniazdka ściennego. 

Caleb Barlow podpowiada, że w przypadku korzystania z publicznych portów USB, warto zakupić specjalną nakładkę (tzw. Juice-Jack Defender). Tę niewielką nakładkę można umieścić na kablu ładującym, a jej zadaniem jest blokowanie przesyłania danych przez przewód. 

Zagłosuj

Czy ładujesz telefon w specjalnych stacjach na lotniskach?

Podróżni coraz popularniejszym celem hakerów

Według najbardziej aktualnych danych przeprowadzonych przez IBM Security (Internet Security System), cyberprzestępcy coraz częściej atakują właśnie podróżujących. Raport z 2019 roku pokazuje, że branża związana z podróżami i turystyką zajmuje drugie miejsce pod względem liczby ataków hakerów. Od stycznia 2018 roku branża turystyczna i transportowa zanotowała 566 milionów przypadków wycieków prywatnych danych bądź innego rodzaju podobnych naruszeń.

Zagłosuj

Czy ładujesz telefon w specjalnych stacjach na lotniskach?

Źródło: gazeta.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń