Krzywa Wieża w Pizie coraz bardziej prosta. Włosi stracą jeden ze swoich symboli?

28.11.2018 08:29

Po 800 latach od powstania słynna Krzywa Wieża w Pizie się prostuje. Wszystko dzięki staraniom konserwatorów zabytków i naukowców, którzy w ten sposób próbują zapobiec zawaleniu się budowli.  Ale spokojnie, wieża dalej jest pochylona, choć po 20 latach starań udało się znacznie ją naprawić.

Krzywa Wieża w Pizie fot. Shutterstock

Krzywa Wieża w Pizie (Torre pendente di Pisa) to rozpoznawalny na całym świecie symbol niewielkiego miasta i jeden z architektonicznych symboli Włoch. Każdego roku miliony turystów robi przy tej budowli takie samo zdjęcie – w pozie przypominającej „podpieranie” przechylonej wieży. Teraz udawanie może być coraz trudniejsze, bo dzięki staraniom naukowców i konserwatorów zabytków Krzywa Wieża jest... coraz mniej krzywa.

Krzywa Wieża prostsza o 4 cm

Przez lata prowadzone liczne prace i projekty, które miały zapobiec zawaleniu się wieży, przyniosły efekty. Dzięki staraniom konserwatorów i naukowców pod kierunkiem specjalisty polskiego pochodzenia – profesora z Politechniki w Turynie Michele Jamiolkowskiego – dzwonnicę udało się nieco wyprostować.

W ciągu ostatnich 20 lat przechył wieży zmniejszono o 4 cm, co uznaje się za ogromny sukces całego sztabu ludzi. Dzięki temu budowla nie jest już też bezpośrednio zagrożona zawaleniem. Stan techniczny wieży i wyniki działań konserwatorów są lepsze, niż się spodziewano. I nadal jej pion będzie się poprawiał.

Nasuwa się pytanie: czy zobaczymy kiedyś Krzywą Wieżą w stuprocentowym pionie? Tego eksperci nie zdradzają, jednak biorąc pod uwagę wpływy z turystyki, które generuje jeden z najsłynniejszych zabytków architektury na świecie, jej całkowite wyprostowanie może niekoniecznie leżeć w interesie zarządców wieży.

Dlaczego Krzywa Wieża jest krzywa?

Powstająca od 1174 roku kampanila, czyli dzwonnica, zaczęła się przechylać już pięć lat po rozpoczęciu budowy, co nie przeszkodziło jej konstruktorom w kontynuowaniu prac przez kolejne 171 lat, aż do 1350 roku. Przyczyną zmiany jej położenia był i wciąż pozostaje niestabilny grunt (to w dużej mierze piasek i glina, które okazały się bardziej miękkie). W sumie budowla w ciągu swojej ponad 800-letniej historii przechyliła się aż o cztery i pół metra.

Choć wieża zasłynęła głównie za sprawą swojego „przechyłu”, warto pamiętać, że budowla należy do doskonale zachowanego zespołu średniowiecznych zabudowań w stylu romańskim, który widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.  

Źródło: gazeta.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń