Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Które miasto na świecie jest najlepsze do życia? Poznaj tegoroczny ranking

16.08.2018 11:56

Wiedeń został uznany za najwygodniejsze do życia miasto świata. Warszawa znajduje się na 65. miejscu.

Wiedeń fot. Pixabay

Coroczny ranking 140 najlepszych do życia miast świata przygotowała agencja badawcza grupy – Economist Intelligence Unit (EIU). Wśród kryteriów oceniających jakość życia w danym mieście pojawiły się m.in. bezpieczeństwo, rozwój infrastruktury drogowej, dostęp do edukacji i opieki zdrowotnej czy atmosfera kulturalna. Maksymalna ocena za każde kryterium to 100 punktów, z których po podsumowaniu wyciągana jest średnia.

Wiedeń: najwygodniejsze miasto do życia

Po raz pierwszy europejskie miasto pojawiło się na szczycie światowego rankingu EIU. Według Economist Intelligence Unit Wiedeń jest najlepszym miastem do życia na świecie. We wszystkich kategoriach, oprócz kultury i ochrony środowiska, otrzymał maksymalną ocenę, co dało średnią – 99,1 punktów. Dzięki tak dobrym wynikom stolica Austrii zwyciężyła z australijskim Melbourne (98,4 pkt), które przez siedem ostatnich lat było na szczycie rankingu. Na trzeciej pozycji znalazła się japońska Osaka.

Wiedeń fot. Pixabay - Pałac i Ogrody Schönbrunn

Jedynym polskim miastem uwzględnionym w zestawieniu 140 miast na świecie była Warszawa. W tym roku stolica Polski zajęła 65. miejsce i w porównaniu z ubiegłym rokiem zanotowała spadek o jedno miejsce. 

Rankingu najlepszych miast do życia [TOP 10]:

1. Wiedeń, Austria
2. Melbourne, Australia
3. Osaka, Japonia
4. Calgary, Kanada
5. Sydney, Australia
6. Vancouver, Kanada
7. (remis) Toronto, Kanada
8. (remis) Tokyo, Japonia
9. Kopenhaga, Dania
10. Adelaide, Australia

W tych miastach żyje się najgorzej

Najgorszym do życia miastem w zestawieniu Economist Intelligence Unit jest Damaszek w Syrii (30,7 pkt), co nie dziwi, w kraju bowiem od dawna trwa wojna. Niewiele lepiej żyje się w Dhaka w Banladeszu i Lagos w Nigerii.

Agencja sporządziła również listę miast, które przez ostatni rok najbardziej spadły w notowaniu. Tutaj na czele znalazła się stolica Ukrainy. Kijów jest teraz na 118 miejscu, w ciągu roku wskaźnik wygodnego życia zmniejszył się w tym mieście o 13 procent. Bardzo pogorszył się też komfort życia w wietnamskim Hanoi i stolicy Serbii – Belgradzie.

Źródło: rp.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń
Tagi