Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Kupujesz podróbki w czasie urlopu w Hiszpanii? Możesz zapłacić nawet 700 euro kary

12.06.2019 09:54

Władze Hiszpanii chcą całkowicie zlikwidować sprzedaż podróbek na plażach oraz przy popularnych atrakcjach turystycznych. Wysokie kary mogą zapłacić nie tylko sprzedawcy, ale także kupujący.

Zakupy na plaży fot. Shutterstock

Do tej pory hiszpańska policja dawała mandaty tylko handlarzom, którzy na plażach, czy przy popularnych atrakcjach turystycznych sprzedawali podróbki. Teraz za zakup takich „pamiątek" będzie nakładać kary również na turystów.

Uważaj na podróbki w Hiszpanii

Jak podaje "Rzeczpospolita", kara za zakup podróbek może wynieść od 100 do 700 euro. Mandat trzeba opłacić od razu lub przed powrotem do kraju. W tym roku na Majorce turyści mogli się przekonać, jak funkcjonują nowe przepisy. W centrum stolicy, Palmie, policjanci zatrzymali obcokrajowców, którzy chwilę wcześniej kupili podrobione okulary przeciwsłoneczne.

Lokalni sklepikarze narzekają, że tracą klientów na rzecz ulicznych handlarzy. Hiszpańska policja podkreśla, że nałożone kary nie mają być tylko działaniem pokazowym.

W poprzednich latach także Włosi i Grecy zaczęli tępić nielegalny handel. Co prawda produkowanie podrobionych towarów jest od dawna nielegalne, ale dotąd kupujący nie ponosili konsekwencji finansowych z tytułu ich zakupu. We Włoszech turysta kupujący podróbkę na plaży musi liczyć się z grzywną do 7 tysięcy euro, czyli około 30 tys. złotych.  

Źródło: rp.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń