Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Linia Finnair znalazła się na "czarnej liście" komisji unijnej

28.05.2018 15:51

Finnair jest jedynym narodowym przewoźnikiem, który pojawił się na liście unijnej komisji ds. ochrony praw konsumentów. Trafiają na nią linie lotnicze postępujące niezgodnie z regulacjami Unii. 

Startujący samolot fot. Shutterstock

Fińska linia lotnicza znalazła się "czarnej liście" Unii nie bez powodu. Okazuje się, że przewoźnik wielokrotnie postępował niezgodnie ze standardami przyjętymi przez Unię Europejską.

700 skarg na Finnair w 2017 roku

Jak podaje Rzeczpospolita, komisja ds. ochrony praw konsumentów obserwuje przewoźnika już od 2015 r. Powód? Skargi składane przez poszkodowanych pasażerów. W samym ubiegłym roku klienci Finnaira złożyli w Brukseli około 700 skarg.

Finnair "zasłynął" przede wszystkim z odmów wypłacania odszkodowań za spóźnione loty. Zamiast zwrotu pieniędzy przewoźnik proponuje bony podarunkowe albo pieniężne rekompensaty znacznie mniejsze od należnych.

W ostatnim czasie komisja podjęła decyzję o wypłacie rekompensaty, w wysokości 600 euro, pasażerce poszkodowanej przez Finnaira. Kobieta leciała fińskimi liniami z Helsinek przez Hongkong do Melbourne. Z powodu opóźnienia samolotu, pasażerka spóźniła się na lot do Australii. Przewoźnik tłumaczył tę sytuację problemem technicznym i odmówił pasażerce wypłacenia rekompensaty.

W Brukseli uznano jednak racje pasażerki, przypominając, że zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej przyczyna techniczna tylko wyjątkowo może zostać uznana za "siłę wyższą".

Fiński przewoźnik nie chce wypłacać odszkodowań

Przewoźnik uważa, że decyzje proceduralne sądów Unii Europejskiej dotyczące rekompensat nie obowiązują go. Dlaczego? Bo techniczne problemy, z powodu których samoloty się spóźniają lub w ogóle nie wylatują, to konsekwencja błędów, które popełnił producent przy projektowaniu lub wykonaniu części.

Nie zgadza się z tym jednak komisja unijna, która postanowiła wpisać Finnair na "czarną listę".

Źródło: rp.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń
Tagi