Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Na Hawajach spadł śnieg. Historyczne wydarzenie dla mieszkańców

14.02.2019 10:22

Turystów przebywających na Hawajach, kojarzących się z gorącym klimatem i rajskimi plażami, zaskoczyła... zima. Na archipelagu drastycznie spadła temperatura i pojawiły się śnieżyce. Władze podają, że prawdopodobnie po raz pierwszy w historii śnieg spadł na terenie rekreacyjnym Polipoli Spring. 

Śnieg na Hawajach fot. YouTube/screen

Nad środkowym i północnym Pacyfikiem spotkały się aż cztery układy niskiego ciśnienia, które wspólnymi siłami sprowadziły nad Hawaje z dalekiej północy nadzwyczaj zimne powietrze. Szczególnie niebezpieczne warunki panowały na szczycie wulkanu Mauna Kea. Odnotowano tam najsilniejsze podmuchy wiatru w historii - nawet do 305 km na godzinę. Nie tylko silny wiatr zaskoczył meteorologów.

Śnieg na Hawajach. Zdjęcia obiegły sieć

Szalejąca pogoda przyniosła również dość niespodziewane i rzadkie zjawisko na Hawajach - opady śniegu i śnieżyce. I to również w miejscach, w których nigdy wcześniej się to nie zdarzało.

Jeżeli nawet na Hawajach pojawia się śnieg, ciepłe powietrze zza Pacyfiku bardzo szybko stapia biały puch. W mediach społecznościowych pojawiło się wiele zdjęć i nagrań z Hawajów przedstawiających "zimę" na rajskim archipelagu. 

Urzędnicy z Departamentu ds. Gruntów i Zasobów Naturalnych poinformowali, że śnieg spadł również w Parku Stanowym Polipoli na wyspie Maui. I to był historyczny moment. - W tym rejonie śnieg prawdopodobnie spadł po raz pierwszy w historii - podano. 

Szalejące od poniedziałku (11 lutego) na Hawajach silne wiatry i sztorm spowodowały też spore zniszczenia. Na ulicach zalegają powalone drzewa i gałęzie, a nawet dachy budynków. Niektóre drogi są pozalewane, nie działa oświetlenie miejskie, do tego zniszczone są linie energetyczne, przez co panują przerwy w dostępie do prądu.

Źródło: wprost.pl, gazeta.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń
Tagi