Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Najbardziej zadziwiające cmentarze świata

27.11.2017 15:24

Nekropolie o złej sławie. Nagrobki z ironicznymi wierszykami. Miejsca, w których spoczywają znane osobistości albo po prostu atrakcja turystyczna przyciągająca każdego roku tysiące odwiedzających. Poznaj 7 najbardziej zadziwiających cmentarzy świata.

Najbardziej zadziwiające cmentarze świata fot. Flickr

Dla jednych zwiedzanie cmentarzy jest nietypową i nieciekawą formą spędzania wolnego czasu. Dla drugich taka wizyta to doskonała okazja, aby powspominać fascynujące postacie ze świata kultury i historii oraz poznać dzieła twórców niezwykłych nekropolii.

Cmentarz Père-Lachaise w Paryżu

Cmentarz Père-Lachaise w Paryżu fot. Fotolia

To największa i najsłynniejsza paryska nekropolia. Dla Francji znaczy tyle, co dla nas warszawskie Powązki. Cmentarz Père-Lachaise powstał w 1804 roku. Polakom miejsce to kojarzy się szczególnie z miejscem pochówku Fryderyka Szopena. Znajdziemy tu również nagrobki takich znanych postaci jak: Balzac, Molier, Proust, Oscar Wilde, Wiktor Hugo czy Jim Morrison. Na Père-Lachaise pochowano łącznie około miliona osób.

Wesoły Cmentarz (Rumunia)

Cmentarz w Rumunii fot. Fotolia

Nekropolia w rumuńskiej miejscowości Săpânța nazywana jest „Wesołym cmentarzem”. Miejsce to jest dziełem Stana Ioana Patrasa – rzeźbiarza, poety i malarza, który pełnił funkcję lokalnego Leonarda da Vinci. O wyjątkowości tej nekropolii świadczy kilkaset unikalnych, kolorowych nagrobków z ręcznie namalowanymi podobiznami pochowanych tam mieszkańców i opatrzonych ironicznymi wierszykami opisującymi życie zmarłych. Obecnie na cmentarzu znajduje się ponad 800 nagrobków. Na jednym z grobów widnieje napis: „zasnąłem w 1939 roku. Żyłem 49 lat. A oto, co chcę powiedzieć. Nazywałem się George Basului i jak długo żyłem poświęcałem wiele owiec, aby przygotować dobre mięso”.

Cmentarz Narodowy w Arlington (Stany Zjednoczone)

Cmentarz Narodowy w Arlington fot. Flickr

To jeden z pomników narodowych w Stanach Zjednoczonych. Na terenie nekropolii pochowanych jest ok. 400 tys. zmarłych weteranów walczących w amerykańskich wojnach. W Arlington odbyły się pogrzeby państwowe m.in. Johnego F. Kennedy’ego oraz Williama Tafta. Ważnym obiektem cmentarza jest Grób Nieznanych Żołnierzy, przy którym przez całą dobę (365 dni w roku) utrzymywana jest warta honorowa. Cmentarz Narodowy słynie również ze wzruszających, końcowych scen filmu „Szeregowiec Ryan” w reżyserii Stevena Spielberga.

Cmentarz Mirogoj w Zagrzebiu

Cmentarz Mirogoj fot. Flickr

To największy i najważniejszy cmentarz w Chorwacji. Nekropolia powstała w 1897 roku. Na miejscu znajdują się półkilometrowe, zacienione arkady, które posłużyły jako miejsce pochówku zasłużonych mieszkańców miasta. Mirogoj od samego początku istnienia był cmentarzem wielowyznaniowym – pochowani są tu katolicy, muzułmanie, Żydzi i protestanci. Obecnie nekropolia uznawana jest za jedną z najpiękniejszych w całej Europie – wszystko za sprawą unikalnych, będących swoistymi dziełami sztuki nagrobków oraz rzeźb znanych artystów.

Góra Oliwna (Jerozolima)

Góra Oliwna_Jerozolima fot. Flickr

Aby podziwiać ten panoramiczny widok, trzeba wspiąć się na Górę Oliwną. Już od czasów chrześcijańskich miejsce to uważane było za święte. Na szczycie góry oraz jej stokach znajdują się liczne sanktuaria, m.in. Kopuła Wniebowstąpienia pochodząca z IV w. n.e., klasztor benedyktynek czy kościół Pater Noster postawiony w miejscu, gdzie Jezus nauczał apostołów. Niemal całe zbocze świętej góry pokrywa cmentarz żydowski – największy, najstarszy i podobno najdroższy na świecie. Szacuje się, że jest tutaj ponad 180 tys. grobów. Według żydowskiej tradycji właśnie tędy ma przejść Mesjasz, wskrzeszając po drodze zmarłych.

Highgate Cemetery w Londynie

Highgate Cemetery w Londynie fot. Flickr

Londyńska nekropolia istnieje od 1839 roku. Na cmentarzu znajduje się Aleja Egipska, 12-osobowe grobowce z metalowymi drzwiami oraz duże katakumby. Przy bramie głównej wzniesiono również kaplicę. Na Highgate Cemetery spoczywają Charles Dickens z rodziną, Karol Marks i George Eliot. Nekropolia uznawana jest za jeden z najpiękniejszych cmentarzy epoki wiktoriańskiej.

Stary Cmentarz Żydowski w Pradze

Cmentarz żydowski w Pradze fot. Flickr

To największy i zarazem najstarszy zachowany cmentarz żydowski w Europie. Większość z tego typu nekropolii została zniszczona przez niemieckich okupantów w czasie II wojny światowej. Najstarszy pomnik nagrobny pochodzi z początku XV wieku, a ostatniego pochówku dokonano tu pod koniec XVIII wieku. Stary Cmentarz Żydowski znajduje się w centrum Pragi, w historycznej dzielnicy Josefov.

___

RadioZET.pl/CN

Oceń
Tagi