Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Najbardziej zadziwiające cmentarze świata

27.11.2017 15:24

Nekropolie o złej sławie. Nagrobki z ironicznymi wierszykami. Miejsca, w których spoczywają znane osobistości albo po prostu atrakcja turystyczna przyciągająca każdego roku tysiące odwiedzających. Poznaj 7 najbardziej zadziwiających cmentarzy świata.

Najbardziej zadziwiające cmentarze świata fot. Flickr

Dla jednych zwiedzanie cmentarzy jest nietypową i nieciekawą formą spędzania wolnego czasu. Dla drugich taka wizyta to doskonała okazja, aby powspominać fascynujące postacie ze świata kultury i historii oraz poznać dzieła twórców niezwykłych nekropolii.

Cmentarz Père-Lachaise w Paryżu

Cmentarz Père-Lachaise w Paryżu fot. Fotolia

To największa i najsłynniejsza paryska nekropolia. Dla Francji znaczy tyle, co dla nas warszawskie Powązki. Cmentarz Père-Lachaise powstał w 1804 roku. Polakom miejsce to kojarzy się szczególnie z miejscem pochówku Fryderyka Szopena. Znajdziemy tu również nagrobki takich znanych postaci jak: Balzac, Molier, Proust, Oscar Wilde, Wiktor Hugo czy Jim Morrison. Na Père-Lachaise pochowano łącznie około miliona osób.

Wesoły Cmentarz (Rumunia)

Cmentarz w Rumunii fot. Fotolia

Nekropolia w rumuńskiej miejscowości Săpânța nazywana jest „Wesołym cmentarzem”. Miejsce to jest dziełem Stana Ioana Patrasa – rzeźbiarza, poety i malarza, który pełnił funkcję lokalnego Leonarda da Vinci. O wyjątkowości tej nekropolii świadczy kilkaset unikalnych, kolorowych nagrobków z ręcznie namalowanymi podobiznami pochowanych tam mieszkańców i opatrzonych ironicznymi wierszykami opisującymi życie zmarłych. Obecnie na cmentarzu znajduje się ponad 800 nagrobków. Na jednym z grobów widnieje napis: „zasnąłem w 1939 roku. Żyłem 49 lat. A oto, co chcę powiedzieć. Nazywałem się George Basului i jak długo żyłem poświęcałem wiele owiec, aby przygotować dobre mięso”.

Cmentarz Narodowy w Arlington (Stany Zjednoczone)

Cmentarz Narodowy w Arlington fot. Flickr

To jeden z pomników narodowych w Stanach Zjednoczonych. Na terenie nekropolii pochowanych jest ok. 400 tys. zmarłych weteranów walczących w amerykańskich wojnach. W Arlington odbyły się pogrzeby państwowe m.in. Johnego F. Kennedy’ego oraz Williama Tafta. Ważnym obiektem cmentarza jest Grób Nieznanych Żołnierzy, przy którym przez całą dobę (365 dni w roku) utrzymywana jest warta honorowa. Cmentarz Narodowy słynie również ze wzruszających, końcowych scen filmu „Szeregowiec Ryan” w reżyserii Stevena Spielberga.

Cmentarz Mirogoj w Zagrzebiu

Cmentarz Mirogoj fot. Flickr

To największy i najważniejszy cmentarz w Chorwacji. Nekropolia powstała w 1897 roku. Na miejscu znajdują się półkilometrowe, zacienione arkady, które posłużyły jako miejsce pochówku zasłużonych mieszkańców miasta. Mirogoj od samego początku istnienia był cmentarzem wielowyznaniowym – pochowani są tu katolicy, muzułmanie, Żydzi i protestanci. Obecnie nekropolia uznawana jest za jedną z najpiękniejszych w całej Europie – wszystko za sprawą unikalnych, będących swoistymi dziełami sztuki nagrobków oraz rzeźb znanych artystów.

Góra Oliwna (Jerozolima)

Góra Oliwna_Jerozolima fot. Flickr

Aby podziwiać ten panoramiczny widok, trzeba wspiąć się na Górę Oliwną w Jerozolimie. Już od czasów chrześcijańskich miejsce to uważane było za święte. Na szczycie góry oraz jej stokach znajdują się liczne sanktuaria, m.in. Kopuła Wniebowstąpienia pochodząca z IV w. n.e., klasztor benedyktynek czy kościół Pater Noster postawiony w miejscu, gdzie Jezus nauczał apostołów. Niemal całe zbocze świętej góry pokrywa cmentarz żydowski – największy, najstarszy i podobno najdroższy na świecie. Szacuje się, że jest tutaj ponad 180 tys. grobów. Według żydowskiej tradycji właśnie tędy ma przejść Mesjasz, wskrzeszając po drodze zmarłych.

Highgate Cemetery w Londynie

Highgate Cemetery w Londynie fot. Flickr

Londyńska nekropolia istnieje od 1839 roku. Na cmentarzu znajduje się Aleja Egipska, 12-osobowe grobowce z metalowymi drzwiami oraz duże katakumby. Przy bramie głównej wzniesiono również kaplicę. Na Highgate Cemetery spoczywają Charles Dickens z rodziną, Karol Marks i George Eliot. Nekropolia uznawana jest za jeden z najpiękniejszych cmentarzy epoki wiktoriańskiej.

Stary Cmentarz Żydowski w Pradze

Cmentarz żydowski w Pradze fot. Flickr

To największy i zarazem najstarszy zachowany cmentarz żydowski w Europie. Większość z tego typu nekropolii została zniszczona przez niemieckich okupantów w czasie II wojny światowej. Najstarszy pomnik nagrobny pochodzi z początku XV wieku, a ostatniego pochówku dokonano tu pod koniec XVIII wieku. Stary Cmentarz Żydowski znajduje się w centrum Pragi, w historycznej dzielnicy Josefov.

___

RadioZET.pl/CN

Oceń
Tagi