Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Boisz się latać samolotem? Te linie są najbezpieczniejsze na świecie

03.01.2020 15:22

Serwis AirlineRatings.com już po raz szósty wybrał najbezpieczniejszą linię lotniczą świata. Na pierwszym miejscu najnowszego rankingu uplasował się narodowy przewoźnik Australii - Qantas Airways.

Samolot fot. Shutterstock

Ranking został zdominowany przez azjatyckich przewoźników. W pierwszej dziesiątce nie znalazły się żadne europejskie czy amerykańskie linie. Twórcy zestawienia brali pod uwagę m.in. takie czynniki jak: dotychczasowe incydenty związane z bezpieczeństwem lotów, wykonane audyty, działania podejmowane na rzecz zwiększania bezpieczeństwa, rentowność, a także wiek i stan floty.

To najbezpieczniejsze linie na świecie

Za najbezpieczniejszego przewoźnika po raz kolejny uznano australijskie linie Qantas. To właśnie te linie miały najmniej wypadków i obsługują nowoczesne, sprawne maszyny, w których rzadko występują usterki. Na drugim miejscu znalazły się nowozelandzkie narodowe linie lotnicze Air New Zealand, a na trzecim - tajwańskie EVA Air. Dalej na liście znalazły się linie Etihad Airways oraz Qatar Airways. 

Ranking najbezpieczniejszych przewoźników [TOP 10]

1. Qantas
2. Air New Zealand
3. EVA Air
4. Etihad Airways
5. Qatar Airways
6. Singapore Airlines
7. Emirates
8. Alaska Airlines
9. Cathay Pacific
10. Virgin Australia

Jak prezentuje się zestawienie najbezpieczniejszych tanich linii lotniczych? Wśród 10 wyróżnionych znalazł się znany w Polsce przewoźnik Wizzair. Na liście znalazły się również linie: Air Arabia, Flybe, Frontier, HK Express, IndiGo, Jetblue, Volaris, Vueling oraz Westjet. 

Oddzielne badanie przeprowadziła brytyjska firma OAG Aviation Worldwide, która sprawdziła punktualność linii lotniczych w 2019 roku. Niecierpliwi podróżnicy powinni korzystać z indonezyjskich linii Garuda, ponieważ to one najczęściej startowały i lądowały zgodnie z planem. Na podium stanęły też panamskie Copa Airlines i japońskie Skymark Airlines.

ZOBACZ TAKŻE:

• Linia lotnicza rozdaje 50 tys. darmowych biletów dla turystów

• Wizzair chce wprowadzić bilety miesięczne. Loty przez cały rok za stałą cenę

Źródło: CNN, rp.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń