Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Najlepsze paszporty na świecie 2019. Jak silny jest polski paszport?

04.10.2019 11:45

Firma The Henley & Partners opublikowała właśnie najnowszy ranking paszportów. W zestawieniu królują Japończycy i Singapurczycy, którzy mogą bez wizy lub z wizą otrzymaną na miejscu wjechać aż do 190 państw świata. Jak w rankingu wypadła Polska?

Paszport fot. Shutterstock

Ranking najsilniejszych paszportów powstał na podstawie danych Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego IATA, które posiada największą i najbardziej kompleksową bazę informacji na temat przemieszczania się po świecie obywateli różnych państw. Pod lupę wzięto 219 krajów z całego świata. Które paszporty umożliwiają wjazd do największej liczby państw świata bez konieczności ubiegania się o wizę?

Polski paszport na 13. miejscu zestawienia

Jak pokazują wyniki zestawienia, posiadacze polskiego paszportu mogą bez problemu wjechać do 174 krajów. To aż o 17 więcej niż pięć lat temu. Taki wynik daje Polsce 13. pozycję w zestawieniu.

Do samej czołówki trochę nam jednak brakuje. Na najwyższych pozycjach znalazły się ex aequo: Japonia i Singapur (190 państw), Finlandia, Korea Południowa i Niemcy (188 państw) oraz Dania, Luksemburg, Włochy (187 państw). Na samym dole w rankingu znajdują się Syria, Irak i Afganistan. Obywatele tych krajów mogą bez problemu przekroczyć granicę odpowiednio 29, 27 i 25 państw.

Twórcy zestawienia, Henley&Partners zwrócili też uwagę na to, że ranking Zjednoczonego Królestwa może ulec znacznemu pogorszeniu w związku z brexitem. Brytyjczycy doskonale zdają sobie z tego sprawę i coraz więcej z nich ubiega się o irlandzki paszport.

Najsilniejsze paszporty na świecie [Ranking]

  1. Japonia, Singapur (190)
  2. Finlandia, Korea Południowa, Niemcy (188)
  3. Dania, Luksemburg, Włochy (187)
  4. Francja, Hiszpania, Szwecja (186)
  5. Austria, Holandia, Portugalia (185)
  6. Belgia, Grecja, Irlandia, Kanada, Norwegia, Szwajcaria, USA, Wielka Brytania (184)
  7. Czechy, Malta (183)
  8. Nowa Zelandia (182)
  9. Australia, Litwa, Słowacja (181)
  10. Islandia, Łotwa, Słowenia, Węgry (180)

Źródło: TVN24

___

RAdioZET.pl/NC

Oceń