Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Naukowcy ostrzegają przed erupcją wulkanu na Wyspach Kanaryjskich

20.12.2017 11:53

Zagrożeniem może być wulkan Cumbre Vieja znajdujący się na wyspie La Palma. Naukowcy obawiają się, że zbliżająca się erupcja może być najtragiczniejsza w historii Wysp Kanaryjskich. Wywołane wybuchem wulkanu fale tsunami mogą osiągnąć nawet 900 metrów wysokości!

Naukowcy ostrzegają przed erupcją wulkanu na Wyspach Kanaryjskich fot. Flickr

Wyspy Kanaryjskie są jednym najpopularniejszych kierunków wakacyjnych w Europie. Ten niezwykły archipelag górzystych wysp położony jest na Oceanie Atlantyckim, na północny zachód od wybrzeży Afryki. La Palma jest mniej popularna spośród innych wysp. Zajmuje 708 km² powierzchni i ma 86 528 mieszkańców. Wulkan Cumbre Vieja rozciąga się przez całą wyspę, dzieląc ją na dwie części o różnych strefach klimatycznych. Południowa część naznaczona jest ciągłą działalnością wulkaniczną.

La Cumbre Vieja wybuchał już dwa razy – po raz pierwszy w 1949 roku, później w 1971 roku. W październiku br. mieszkańcy La Palmy odczuli drobne wstrząsy ziemi. W ciągu zaledwie dwóch dni zanotowano 40 wstrząsów sejsmicznych. Największe z nich zarejestrowano na głębokości 28 km w rejonie parku Cumbre Vieja. 

Naukowcy, monitorujący to zagrożenie, obawiają się nie samej erupcji, ale przede wszystkim osunięcia górskiego zbocza do Atlantyku. Do oceanu może wpaść nawet 500 kilometrów sześciennych ziemi i skał! Takie zdarzenie mogłoby z kolei spowodować kilkusetmetrowe fale, które uderzą w kierunku najbliższych lądów. 

Lokalne władze przygotowują się na wypadek ewentualnego wybuchu wulkanu. Mają gotowe plany ochrony ludności w razie zagrożenia. Powołano także zespół naukowców, który ma stale monitorować ruchy wulkaniczne.

___

RadioZET.pl/Wirtualna Polska/NC

Oceń